Ilość możliwości...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Mabakay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 mar 2006, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Ilość możliwości...

Post autor: Mabakay »

Witam, czy mógłby mi ktoś pomóc trozwiązać to zadanie:

\(\displaystyle{ (x_{1}+x_{2}+\cdots+x_{25} = 120)}\), dla takiego \(\displaystyle{ x_{i}}\), gdzie \(\displaystyle{ i \epsilon (1,2,\cdots,25)}\), że \(\displaystyle{ x_{i} q (i+1)}\).

Gdyby nie to zasztrzeżenie to z kombinacji z powtórzeniami by się zrobiło, a tak to nie moge wpaść jak to ugryżć
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Ilość możliwości...

Post autor: *Kasia »

\(\displaystyle{ x_i>=i+1\\
x_1>=2\\
...}\)

Czyli ta suma jest większa lub równa (1+1)+(2+1)+...+(25+1). I wydaje mi się, że to jest sprzeczność, ale pewna nie jestem.
Awatar użytkownika
Mabakay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 mar 2006, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Ilość możliwości...

Post autor: Mabakay »

No dobrze, ale załużmy jednak, że nie jest (dajmy za wynik 1200), to jak to wtedy rozwiązać?
jeyw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 22 lis 2006, o 17:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 4 razy

Ilość możliwości...

Post autor: jeyw »

Zobacz tutaj: https://www.matematyka.pl/viewtopic.php?t=21423, to powinno Ci pomoc. A jeśli nadal nie będziesz mógł się z tym uporać to napisz (teraz się nie rozpisuje bo muszę się uczyć na koło).
Awatar użytkownika
Mabakay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: 4 mar 2006, o 19:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 7 razy

Ilość możliwości...

Post autor: Mabakay »

Hmm, od tego 1200 odjalem tyle, żeby na każdej pozycji mogła być minimalnie 1 i zostało mi 875 (suma ktora odjąłem 1+2+...+25 = 325) i teraz zgodnie z tamtym zadaniem kreski moge ustawic na \(\displaystyle{ {874\choose 24}}\) sposobów. Jeżeli tak jest, to strasznie się cieszę. Dziękuje i pozdrawiam.
ODPOWIEDZ