Dowód na prostokąt na płaszczyźnie

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Anal_Iza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 6 lip 2011, o 15:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brzesko
Podziękował: 3 razy

Dowód na prostokąt na płaszczyźnie

Post autor: Anal_Iza »

Witam,

chciałbym się podzielić z wami mega-ważnym dowodem, który nie pozwala mi spać:
Na płaszczyźnie każdy punkt jest biały lub czarny. Udowodnij, że na każdej takiej płaszczyźnie istnieje prostokąt, którego wierzchołki są tego samego koloru
Od kiedy mam ten przedmiot to naprawdę nie mogę spać Jak mam rozwiązywać tego typu genialne zadania? Pomóżcie
adampx
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 4 mar 2009, o 09:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 29 razy

Dowód na prostokąt na płaszczyźnie

Post autor: adampx »

Nie wiem czy idę w dobrą stronę i czy w ogóle o to chodzi...

Ale skoro punkt jest nieskończenie mały, więc jest nieskończenie wiele punktów białych i czarnych na płaszczyźnie. Z tego wynika, że jest ich na pewno więcej niż potrzebne 4, tworzące wierzchołek. A skoro punkt "nie ma rozmiaru" a cała płaszczyzna jest nimi wypełniona, to oczywiste jest, że znajdziesz proste rozchodzące się w każdym kierunku, przesunięte aż do 360 stopni każdorazowo o nieskończenie mały kąt, a co za tym idzie również takie które są do siebie wzajemnie prostopadłe.

Nadaje się to do czegoś?:D
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Dowód na prostokąt na płaszczyźnie

Post autor: tometomek91 »

adampx pisze:Nadaje się to do czegoś?:D
Nie rozumiem tego rozwiązania..

Najlepiej rozważyć rodzinę prostych ortogonalnych, tzn. poprowadźmy trzy poste równoległe i przetnijmy je pod kątem prostym kolejnymi trzema prostymi równoległymi. Powstanie swego rodzaju siatka z dziewięcioma punktami kratowymi, wystarczy rozważyć kombinacje kolorów punktów kratowych, czyli punktów przecięcia.
ODPOWIEDZ