Graf, kontrprzykład

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Ujemny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Graf, kontrprzykład

Post autor: Ujemny »

Witam.
Otóż, przed studiami mam zajęcia z matematyki, no i musze przyznać, że trochę zaspałem przez co nie rozumiem jednej części.

Na wykładzie omawialismy graf będący kontrprzykładem dla grafu g*(17, 4, 4), który się nazywa G.
No i wierzchołkami grafu G będą reszty z dzielenia przez 17. To znaczy liczby od 0-16.
Wierzchołek i połączony będzie w grafie G z ośmioma innymi wierzchokami i +/-1, i +/-2, i +/-4, i +/- 8, gdzie dodawanie i odejmowanie odbywa się w świecie reszt z dzielnia przez 17, zatem na przykład 5-8 = 14.

Przepisałem to z skryptu. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi w tym pogrubionym zdaniu? Za Chiny nie mogę dojść skąd to się bierze.

Dodam, że ciała reszt (czyli te liczby) z dzielenia przez 17 to: 1, 3, 9, 10, 13, 5, 15, 11, 16, 14, 8, 7, 4, 12, 26, 1.. i koło się zamyka.

*W rzeczywistości powinien to być ro, ale nie mogę znaleść tego znaku.

Z góry dziękuję bardzo!!!
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Graf, kontrprzykład

Post autor: mcbob »

To znaczy że po każdym dodawaniu czy odejmowaniu liczysz resztę z dzielenia tego wyniku przez 17. Reszta z dzielenia -3 przez 17 to 14. Najprościej obliczyć resztę z dzielenia liczby ujemnej przez dodanie do niej jakiejś wielokrotności 17 tak żeby otrzymać liczbę nieujemną i z niej liczyć resztę z dzielenia.
Ujemny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 12:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Graf, kontrprzykład

Post autor: Ujemny »

Dobra, wiem z tym 14. Jednak dalej nie wiem, skąd się wzięły te liczby, mam na myśli 1,3, 9, 10 itd.

proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 9 wrz 2011, o 17:04 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj całego poprzedniego posta.
ODPOWIEDZ