Potrójna suma - pewnie podstawy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
damian9120
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2011, o 23:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Potrójna suma - pewnie podstawy

Post autor: damian9120 »

Witam,

proszę o pomoc w łopatologicznym wytłumaczeniu dlaczego suma tego szeregu tyle wynosi.
Mam egzamin z ASD, nigdzie mi się to nie przyda, no ale musze zdać

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}\sum_{j=i}^{n}\sum_{k=i}^{j}1 = \frac{1}{6} (n^3+3 n^2+2 n)}\)

nie bijcie jeśli to są podstawy, bo pewnie są.
Ostatnio zmieniony 4 wrz 2011, o 23:41 przez , łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: To nie szereg, to suma. Więc raczej dział: matematyka dyskretna.
szw1710

Potrójna suma - pewnie podstawy

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ \sum_{k=i}^{j}1=j-i+1,}\) więc

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}\sum_{j=i}^{n}\sum_{k=i}^{j}1=\sum_{i=1}^{n}\sum_{j=i}^{n}(j-i+1)}\)

Spróbuj podążać tym tropem dalej rozpisując tę sumę, biorąc pod uwagę sume ciągu arytmetycznego typu \(\displaystyle{ i+(i+1)+\dots+n}\), być może sumę kwadratów liczb naturalnych itp.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Potrójna suma - pewnie podstawy

Post autor: »

Można na przykład zacząć od przekształcenia:
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}\sum_{j=i}^{n}\sum_{k=i}^{j}1=\sum_{j=1}^{n}\sum_{k=1}^{j}\sum_{i=1}^{k}1}\)
i następnie liczyć sumy począwszy od wewnętrznej.

Q.
damian9120
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 4 wrz 2011, o 23:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Potrójna suma - pewnie podstawy

Post autor: damian9120 »

Dzięki za szybką odpowiedź. Ech, sumy, szeregi, tu sigma i tu sigma... Teraz sobie raczej poradzę.

-- 5 wrz 2011, o 15:13 --

Jednak dalej nie ruszę. Doszedłem do tego, co dalej?:
\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} \frac{(n-i+2)(n-i+1)}{2} = \sum_{i=1}^{n} \frac{(i+1)i}{2}}\)

Czy ten sposób jest dobry i wystarczający aby rozwiązywać sumy?:

Proszę o naprowadzenie, jak w ogóle zabierać się za takie zadania.-- 5 wrz 2011, o 16:13 --Dobra, jakoś dałem rade, ale nie było łatwo.

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n} \frac{(i+1)i}{2} = \sum_{i=1}^{n} ( \frac{1}{2}i^2 + \frac{1}{2}i ) =
\sum_{i=1}^{n} \frac{1}{2}i^2 + \sum_{i=1}^{n} \frac{1}{2}i = \frac{1}{2} \sum_{i=1}^{n} i^2 + \frac{1}{2} \sum_{i=1}^{n}i = \frac{1}{2} \frac{n(n+1)(2n+2)}{6} + \frac{1}{2} \frac{n(n+1)}{2} = \frac{1}{6}(n^3 + 3n^2 + 2n)}\)


Ten wykład mi się baardzo przydał:
no i oczywiście wiki: [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Dodawanie#Wzory_sumacyjne]LINK[/url]
ODPOWIEDZ