rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MiNI2011
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Post autor: MiNI2011 »

Witam! Jestem nowa na forum:) ale mam wielki problem z zadaniem, które nie daje mi spokoju.

Asia kupiła 20 pączków i 8 ciastek. Pączki są nierozróżnialne między sobą, a ciastka są odróżnialne. Zliczyć na ile sposobów Asia może rozdać słodycze swoim 6 rozróżnialnym znajomym przy założeniu, że każdy dostaje co najmniej 1 pączka.

Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

-- 1 wrz 2011, o 19:38 --

Czy to na ile sposobów Asia może rozdać pączki mogę policzyć z zasady włączeń i wyłączeń, tzn od \(\displaystyle{ 6^{20}}\) odejmuje przypadki kiedy dokładnie jedna osoba nie dostaje pączka, dokładnie dwie osoby nie dostają pączka itd?

A to na ile sposobów może rozdać ciastka to \(\displaystyle{ k}\) kombinacje z powtórzeniami z \(\displaystyle{ n}\) elementowego zbioru, gdzie \(\displaystyle{ k=8}\) i \(\displaystyle{ n=6}\)?
Ostatnio zmieniony 1 wrz 2011, o 20:05 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Post autor: Lorek »

Nie wiem co wyjdzie z zasady włączeń i wyłączeń, ale ja bym podszedł do tego tak: Wszystkich możliwości jest tyle, ile jest rozwiązań w zbiorze liczb naturalnych dodatnich równania
\(\displaystyle{ x_1+x_2+x_3+x_4+x_5+x_6=20}\) (każda zmienna - liczba pączków dla danej osoby)
a jak się liczy takie rzeczy znajdziesz tu: ... dwumianowe

A co do ciastek to może zamiast ludziom przypisywać ciastka to ciastkom przypisywać ludzi, bo w końcu każde ciasto do kogoś trafi, a nie każdy musi jakieś ciastko otrzymać
MiNI2011
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Post autor: MiNI2011 »

Czyli Asia może rozdać pączki na \(\displaystyle{ {19\choose 5}}\) sposobów, tak?
A ciastka na \(\displaystyle{ 6^{8}}\) sposobów?
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Post autor: Lorek »

Tak by wychodziło (teraz widzę, że w tym linku jest przykład z podziałem, co nawet bardziej pasuje do pączków).
MiNI2011
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 wrz 2011, o 18:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

rozróżnialne i nierozróżnialne słodycze

Post autor: MiNI2011 »

Lorek, dziękuję za pomoc!!
ODPOWIEDZ