Zadania z funkcji tworzących

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
PAV38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 24 paź 2010, o 09:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 2 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: PAV38 »

Poszukuję zadań z funkcji tworzących. Przekopałem już kilkanaście stron googla pod hasłami typu "znaleźć funkcję tworzącą", "funkcja tworząca" itd. Znalazłem głównie tematy z tego forum. Na Ważniaku też znalazłem klika przykładów do samodzielnego rozwiązania. Niestety, to mało. Jeżeli ktoś ma zadania z tego zagadnienia (np. z ćwiczeń) to bardzo proszę o wrzucenie ich tu. Oczywiście bez rozwiązania

Interesowałyby mnie polecenia "Znajdź funkcję tworzącą mając ciąg" lub "Mając f. tworzącą, znajdź odpowiadający jej ciąg".
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: bartek118 »

Fajne zadania znajdziesz w literaturze, m. in.
- "Aspekty kombinatoryki", Victor Bryant,
- "Matematyka dyskretna dla informatyków 1", Jerzy Jaworski i inni

Trochę później przepiszę parę zadanek z tych książeczek, jeśli bardzo Ci na tym zależy, ale warto jednak po nie sięgnąć, bo bardzo fajnie jest w nich wytłumaczona teoria-- 6 sie 2011, o 15:54 --Możesz spróbować także wygooglować Zbiór zadań z Matematyki Dyskretnej, autorstwa dr hab. Grzegorza Bobińskiego - wśród tych zadań są także takie na funkcje generujące
PAV38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 24 paź 2010, o 09:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 2 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: PAV38 »

Byłbym wdzięczny za zadanka tutaj
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: bartek118 »

Zadanie. Niech \(\displaystyle{ F_{0}}\), \(\displaystyle{ F_{1}}\), ... będą liczbami Fibonacciego i niech \(\displaystyle{ f}\) będzie funkcją zdefiniowaną w następujący sposób:
\(\displaystyle{ f(x)=F_{0}+F_{1}x+F_{2}x^{2}+...}\)
Pokazać, że
\(\displaystyle{ f(x)=\frac{x}{1-x(1+x)}}\),
a następnie wyrazić \(\displaystyle{ F_{n}}\) jako sumę współczynników dwumianowych.

Zadanie. Niech \(\displaystyle{ N}\) będzie ustaloną, dodatnią liczbą całkowitą i niech dla \(\displaystyle{ 0 \le n \le N}\)
\(\displaystyle{ a_{n}={n\choose n}+{n+1 \choose n}+{n+2 \choose n}+...+{N\choose n}}\).
Stosując metodę funkcji tworzących, wyrazić \(\displaystyle{ a_{n}}\) jako pojedynczy współczynnik dwumianowy.

Zadanie. Stosując aparat funkcji tworzących, rozwiązać równanie rekurencyjne
\(\displaystyle{ a_{n}=a_{n-1}+6a_{n-2}}\)
z warunkami początkowymi \(\displaystyle{ a_{0}=3}\) i \(\displaystyle{ a_{1}=4}\).

Zadanie. Znaleźć funkcję tworzącą ciągu \(\displaystyle{ \left( a_{n}\right)_{n \in \mathbb{N}}}\), gdzie \(\displaystyle{ a_{n}}\) oznacza liczbę całkowitoliczbowych rozwiązań równania
\(\displaystyle{ x_{1}+x_{2}+x_{3}+x_{4}=n}\), jeżeli
\(\displaystyle{ 0 \le x_{1} \le 5}\), \(\displaystyle{ 0 \le x_{2} \le 3}\), \(\displaystyle{ 2 \le x_{3} \le 8}\), \(\displaystyle{ 0\le x_{4} \le 4}\).

Zadanie. Znaleźć funkcję generującą, prostszą rekurencję i wzór jawny podanych ciągów:

a) \(\displaystyle{ a_{n}= \sum_{i=0}^{n-1}a_{i} + 1}\)

b) \(\displaystyle{ b_{n}= \sum_{i=0}^{n-1}\left( n-i\right) b_{i} + 1}\)

c) \(\displaystyle{ c_{n}= \sum_{i=0}^{n-1}2^{n-i-1}c_{i} + 1}\)

Zadanie. Znaleźć związek pomiędzy funkcjami generującymi ciągów \(\displaystyle{ (a_{n})}\) i \(\displaystyle{ (b_{n})}\):

a) \(\displaystyle{ a_{n+1}=b_{n}}\),

b) \(\displaystyle{ a_{n}=nb_{n}}\),

c) \(\displaystyle{ a_{n}=\sum_{i=0}^{n}b_{i}}\).

Jakby jeszcze był potrzebne jakieś zadania lub wskazówki - pisz
PAV38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 24 paź 2010, o 09:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 2 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: PAV38 »

Dzięki Właśnie chodziło mi głównie o zadania podobne do trzeciego Masz, więcej tego typu? I czy są takie, że mam przykładowo jakiś tam ciąg:

\(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{+ \infty } 8^{n-1} x^{n} =...}\)

I trzeba po prostu znaleźć funkcję tworzącą do tego. Bo głównie coś takiego, właśnie chciałem po prostu przećwiczyć, tylko na jakiś bardziej ambitnych przykładach

p.s jak zabrać się za czwarte?
bartek118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5974
Rejestracja: 28 lut 2010, o 19:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 15 razy
Pomógł: 1251 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: bartek118 »

W 5 są takie ambitniejsze przykłady. Teraz nie za bardzo mam czas, ale później wieczorkiem napiszę jeszcze parę takich przykładów.
A propos 4:
Wyjaśnię na troszkę prostszym przykładzie.
Szukamy rozwiązań całkowitoliczbowych równania \(\displaystyle{ x_{1}+x_{2}+x_{3}+x_{4}=n}\) takich, że \(\displaystyle{ 0\le x_{i} \le 3}\). Liczba rozwiązań dla danego \(\displaystyle{ n}\) jest równa współczynnikowi przy \(\displaystyle{ x^{n}}\) w wyrażeniu:

\(\displaystyle{ (t^{0}+t^{1}+t^{2}+t^{3})(t^{0}+t^{1}+t^{2}+t^{3})(t^{0}+t^{1}+t^{2}+t^{3})(t^{0}+t^{1}+t^{2}+t^{3})}\)

Czyli funkcja tworząca jest postaci:

\(\displaystyle{ f(t)=(t^{0}+t^{1}+t^{2}+t^{3})^{4}}\)

No to zagadka do wytłumaczenia dla Ciebie - czemu liczba rozwiązań to współczynnik przy odpowiedniej potędze takiego wyrażenia?
Spróbuj analogicznie zrobić to zadanie czwarte, to jest fajne ćwiczenie
PAV38
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 149
Rejestracja: 24 paź 2010, o 09:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 2 razy

Zadania z funkcji tworzących

Post autor: PAV38 »

Ok, będę wdzięczny za dorzucenie tych przykłaów
ODPOWIEDZ