Graf mający zbiór wierzchołków

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Cabalerio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, o 15:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Graf mający zbiór wierzchołków

Post autor: Cabalerio »

Spotkałem się w treści zadania z czymś takim: "zbuduj graf mający zbiór wierzchołków {0,1}x{0,1}x{0,1}, w którym wierzchołki v i w są połączone krawędzią, jeśli ciągi v i w różnią się na dokładnie dwóch współrzędnych". Mógłby ktoś ze 2 takie narysować bo nie wiem jak to rozumieć.
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Graf mający zbiór wierzchołków

Post autor: xiikzodz »

Jest dokładnie jeden taki graf.

Ma on 8 wierzchłków postaci i na przykład pomiędzy wierzchołkiem \(\displaystyle{ (0,1,0)}\) a wierzchołkiem \(\displaystyle{ (1,0,0)}\) jest krawędź, a pomiędzy wierzchołkiem \(\displaystyle{ (0,1,0)}\) a wierzchołkiem \(\displaystyle{ (1,0,1)}\) nie ma krawędzi.

Nietrudno zauważyć, że ten graf jest izomorficzny z grafem wierzchołków i krawędzi sześcianu.
Cabalerio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 9 cze 2011, o 15:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź

Graf mający zbiór wierzchołków

Post autor: Cabalerio »

8 wierzchołków bo jest 8 sposobów na zrobienie 3 cyfrowych ciągów z 0 i 1 tak ?

jak wywnioskowałeś ze pomiędzy wierzchołkami są krawędzie albo ich nie ma ?
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Graf mający zbiór wierzchołków

Post autor: xiikzodz »

8 - dokładnie dlatego.

Krawędzie powinny być inaczej. U mnie była gdy różniły się dokładnie na jednej współrzędnej. A powinno być, gdy mają dokładnie jedną taką samą współrzędną.

Jest to więc graf, którego wierzchołkami są wierzchołki sześcianu o wierzchołkach w tych punktach, zaś krawędziami przekątne jego ścian. Mimo wszystko jest to jednak wciąż ten sam graf z dokładnością do izomorfizmu.
ODPOWIEDZ