[Kombinatoryka] - Ile wyrazów można ułożyć...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
pietr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

[Kombinatoryka] - Ile wyrazów można ułożyć...

Post autor: pietr »

Witam serdecznie.
Po paru godzinach walki z zagadnieniem, przychodze tutaj prosić o pomoc w rozwiązaniu takiego zadania:

Ile wyrazów 9-literowych można ułożyć, mając do dyspozycji 5 liter A, 5 liter B, 4 litery C i 3 litery D, takich, w których każda litera występuje co najmniej jeden raz.

Doszedłem do wniosku, że trzeba tutaj zastosować wzór na permutację z powtórzeniami, na przykład gdy wezmę 3 litery A, 5 B i 1 C to zastosuję wzór \(\displaystyle{ \frac{9!}{3!*5!}}\) jednak tym sposobem znalezienie wszystkich możliwości zajmie mi rok albo i dłużej
math questions
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 923
Rejestracja: 23 sie 2009, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: .....
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 171 razy

[Kombinatoryka] - Ile wyrazów można ułożyć...

Post autor: math questions »

\(\displaystyle{ {5\choose 2}\cdot {5\choose 2} \cdot {4\choose 2} \cdot {3\choose 3}+{5\choose 2}\cdot {5\choose 2} \cdot {4\choose 3} \cdot {3\choose 2}+{5\choose 2}\cdot {5\choose 3} \cdot {4\choose 2} \cdot {3\choose 2}+{5\choose 3}\cdot {5\choose 2} \cdot {4\choose 2} \cdot {3\choose 2}=5400}\)
ale nie jestem pewien nich ktoś sprawdzi
pietr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

[Kombinatoryka] - Ile wyrazów można ułożyć...

Post autor: pietr »

Dziękuję bardzo za rozwiązanie Jeszcze jedno pytanie: skąd się wzięły od razu te dwumiany Newtona?
math questions
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 923
Rejestracja: 23 sie 2009, o 18:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: .....
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 171 razy

[Kombinatoryka] - Ile wyrazów można ułożyć...

Post autor: math questions »

np. masz 5 liter A więc na ile sposobów możesz wybrać 2 gdzie nie rozróżnisz tych liter więc ile masz dwu elementowych podzbiorów zbioru pięcio elementowego ??
ODPOWIEDZ