Prawdopodobieństwo ciągłej przewagi przy zliczaniu głosów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
foonesh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 35
Rejestracja: 4 mar 2010, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 1 raz

Prawdopodobieństwo ciągłej przewagi przy zliczaniu głosów

Post autor: foonesh »

Witam, oto zadanie z którym mam problem:

Do wyborów w pewnym samorządzie zgłosiło swoje aplikacje dwóch kandydatów, Pan X i Pan Y. Po zakończeniu głosowania okazało się, że Pan X otrzymał 9275 głosów a Pan Y 6840 głosów. Ile wynosi prawdopodobieństwo, że w każdej chwili zliczania głosów Pan X miał więcej głosów (zliczonych) niż Pan Y?

Próbowałem się do tego najpierw zabrać rysując trapez w układzie współrzędnych o podstawie równej liczbie głosów pana X, boku wyznaczanym przez prostą y=x, i wysokości równej liczbie głosów pana Y, i licząc stosunek jego pola do pola prostokąta X*Y. Wiem że nie jest to dobre rozwiązanie, ale wydaje mi się że powinno ono wyglądać podobnie.

Chcę wyznaczyć liczbę wszystkich "wędrówek" (rozumiem przez to zliczanie głosów w różnej kolejności) poniżej prostej y=x, i podzielić ją przez liczbę wszystkich możliwych "wędrówek", to powinna być poprawna metoda:) Nie wiem tylko jak te wędrówki zliczyć, mógłby ktoś mi jakoś pomóc? (Albo ewentualnie zasugerować inne rozwiązanie)
ODPOWIEDZ