Wykaż, że... i wzór Newtona, silnie. Problem

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Wykaż, że... i wzór Newtona, silnie. Problem

Post autor: ginga »

Wykaż, że jeśli \(\displaystyle{ k \in N}\) i \(\displaystyle{ n \in N}\) i \(\displaystyle{ k<n}\),to \(\displaystyle{ {n\choose k}+{n\choose k+1}= {n+1\choose k+1}}\).
Proszę o pomoc. Wiem, jak należy rozpisać wzór Newtona. Udało mi się rozpisać obie strony. Wiem, że trzeba np. z prawej dojść do lewej. Ale nie bardzo wiem, jak to wszystko poskracać, uprościć. Z góry dzięki za jakieś wskazówki i/lub rozwiązania.
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

Wykaż, że... i wzór Newtona, silnie. Problem

Post autor: Nakahed90 »

Wyjdź z lewej strony i wyciągnij przed nawias \(\displaystyle{ \frac{n!}{k!(n-k-1)!}}\)
tometomek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2959
Rejestracja: 8 sie 2009, o 23:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 281 razy
Pomógł: 498 razy

Wykaż, że... i wzór Newtona, silnie. Problem

Post autor: tometomek91 »

Albo kombinatorycznie:
Prawa strona to ilość mozliwych wyborów \(\displaystyle{ (k+1)}\)-elementowego zbioru ze zbioru \(\displaystyle{ (n+1)}\)-elementowego. W tym ostatnim wyróżnijmy jeden element. Chcąc wybrać ten \(\displaystyle{ (k+1)}\)-elementowy podzbiór ze zbioru \(\displaystyle{ (n+1)}\)-elementowego z wyróżnionym elementem, mozemy albo wybrać wyróżniony element, a pozostałe \(\displaystyle{ k}\) elementów z już \(\displaystyle{ n}\)-elementowego zbioru na \(\displaystyle{ {n\choose k}}\) sposobów, albo nie wybieramy wyróżnionego elementu, a więc wybieramy na\(\displaystyle{ {n\choose k+1}}\) sposobów. Dodając te możliwości mamy prawą stronę.
ginga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 28 lis 2009, o 21:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Rzeczpospolita Polska
Pomógł: 2 razy

Wykaż, że... i wzór Newtona, silnie. Problem

Post autor: ginga »

Dziękuję Wam bardzo za cenne wskazówki. Udało mi się to wykazać.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ