Szachownica i kostki domina

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Arst
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 767
Rejestracja: 10 mar 2008, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: University of Warwick
Podziękował: 82 razy
Pomógł: 50 razy

Szachownica i kostki domina

Post autor: Arst »

Witam,

jest takie zadanie:
Na ile sposobów można szachownicę wymiaru \(\displaystyle{ n \times 3}\) pokryć kostkami domina?
Ktoś mógłby powiedzieć w jaki sposób zabrać się za to zadanie? Gdy jest \(\displaystyle{ n \times 2}\) to łatwo, a tutaj jest problem, bo dla n nieparzystego jest to w ogóle niewykonalne (pół kostki będzie wystawało), a dla n parzystych wydaje się być bardzo dużo możliwości (chodzi mi o to jak podejść do tego problemu, żeby się zbytnio nie narobić a dojść do właściwej rekurencji)

Wszelkie wskazówki będą bardzo pomocne

Dziękuję i pozdrawiam,
A.
szw1710

Szachownica i kostki domina

Post autor: szw1710 »

Czy \(\displaystyle{ n}\) nie powinno tu być liczbą parzystą? Przecież kostka domina zajmuje dwa pola, więc pokryjemy zawsze parzystą liczbę pól. Tymczasem szachownica \(\displaystyle{ n\times 3}\) przy \(\displaystyle{ n}\) nieparzystym ma nieparzystą liczbę pól.

Edit Nie doczytałem Twojego komentarza Ale post zostawiam.

A może przetestujesz najpierw najprostsze możliwości?

\(\displaystyle{ 2\times 3}\): a) 3 pionowo, b) 1 pionowo po lewej dwie poziomo, c) 1 pionowo po prawej, dwie poziomo - wychodzą 3 możliwości

\(\displaystyle{ 4\times 3}\) Można by ręcznie zliczyć, ale do pracy muszę iść Ale rozdzielenie na dwa pasy \(\displaystyle{ 2\times 3}\) nie jest dobrą metodą, bo np. w środek szachownicy wsadzisz jedną kostkę i otoczysz ją pozostałymi. Ale możesz np. wziąć szachownicę \(\displaystyle{ 2\times 3}\) tak:

zakładam, że w poziomie są 3 kolumny, a w pionie 4 rzędy. Weź dwie pierwsze kolumny i 3 pierwsze rzędy - tu masz 3 możliwości, a to co zostanie - tylko jedna. Teraz przesuń to okno \(\displaystyle{ 2\times 3}\) o jedno pole w prawo - nowe 3 możliwości. Teraz o kratkę w dół - znów 3 możliwości. I o kratkę w lewo - następne 3.

Może źle układam, ale coś próbuję wymyśleć na szybko. Pewne ustawienia będą się chyba dublować.

\(\displaystyle{ 6\times 3}\)

Okno \(\displaystyle{ 4\times 3}\) możesz przesunąć tylko o 2 na dół.

Może te przemyślenia okażą się pomocne, ale mogę też się mylić i źle liczyć. Chciałem przekazać pomysł, aby potestować przypadki niskich \(\displaystyle{ n}\). W układaniu specjalistą nie jestem. Może panowie od parkietów? Nie umniejszając nikomu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Szachownica i kostki domina

Post autor: »

54888.htm

Q.
szw1710

Szachownica i kostki domina

Post autor: szw1710 »

Zerknąłem, ale trochę nie mam czasu - dla \(\displaystyle{ 4\times 3}\) mamy więc 9 mozliwości i coś się w moim pomyśle dubluje. Więc przesuwanie o 2 w dół jest intuicją?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Szachownica i kostki domina

Post autor: »

Dla \(\displaystyle{ 4\times 3}\) jest jedenaście możliwości, nietrudno je sobie wszystkie wyrysować.

Q.
ODPOWIEDZ