Uczniowie uczący się 3 języków

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
marcin22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 29 wrz 2006, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 7 razy

Uczniowie uczący się 3 języków

Post autor: marcin22 »

Witam, ostatnio na dyskretnej dostałem takie zadanie do domu:
W 30 os. grupie studentów 20 uczy się angielskiego, 14 niemieckiego, 10 łaciny. Jeżeli żaden student nie uczy się wszystkich 3 języków to ilu uczy się niemieckiego i łaciny?
Moje oznaczenia:
A - angielski
N- niemiecki
L - łacina
X - wszyscy uczniowie

Na razie zdołałem wykombinować coś takiego z czegoś co się bodajże nazywa wzór Silvestra:

\(\displaystyle{ \left| (A \cup N \cup L)\right| = \left| A\right| +\left| N\right| +\left| L\right| - \left| A \cap N\right| - \left| A \cap L\right| - \left| N \cap L\right| - \left| 2(A \cap N \cap L)\right|}\)

Skoro wszystkich 3 nie uczy się nikt, więc: \(\displaystyle{ \left| 2(A \cap N \cap L)\right| = 0}\)
Uczniowie uczący się w ogóle jakiegoś języka: \(\displaystyle{ \left| (A \cup N \cup L)\right| = \left|X\right| - \left| (A \cup N \cup L)'\right| = 30 - 8 = 22}\)

Ale nie wiem jak to dalej ruszyć żeby policzyć \(\displaystyle{ \left| N \cap L\right|}\) :/
Byłbym wdzięczny za pomoc bo na jutro muszę to mieć.
Pozdrawiam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Uczniowie uczący się 3 języków

Post autor: »

Zgaduję, że nie przepisałeś całej treści, bo prawie identyczne zadanie jest tu: 244479.htm

Q.
marcin22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 29 wrz 2006, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 7 razy

Uczniowie uczący się 3 języków

Post autor: marcin22 »

Przyrzekam że szukałem za pomocą wyszukiwarki, moje niedopatrzenie Dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ