Ile jest różnych ciągów...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
tajner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 10 gru 2010, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Ile jest różnych ciągów...

Post autor: tajner »

Niech A będzie n-elementowym podzbiorem zbioru liczb naturalnych. Ile różnych ciągów \(\displaystyle{ (c_1,...,c_k) (k \le n)}\) o wyrazach z A i takich, że \(\displaystyle{ c_1< ... <c_k}\), a ile takich, że \(\displaystyle{ c_1> ... >c_k}\)?
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Ile jest różnych ciągów...

Post autor: norwimaj »

Każdy ciąg rosnący możesz skonstruować w taki sposób: wybierasz \(\displaystyle{ k}\) elementów ze zbioru \(\displaystyle{ A}\) i sortujesz te elementy rosnąco. Zatem ciągów jest tyle samo, co podzbiorów \(\displaystyle{ k}\)-elementowych zbioru \(\displaystyle{ A}\). Chyba wystarczająco dużo już napisałem.
tajner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 10 gru 2010, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Ile jest różnych ciągów...

Post autor: tajner »

Analogicznie z malejącymi?
Awatar użytkownika
kristoffwp
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 688
Rejestracja: 28 gru 2009, o 00:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Podziękował: 20 razy
Pomógł: 88 razy

Ile jest różnych ciągów...

Post autor: kristoffwp »

\(\displaystyle{ {n \choose k}}\), zakładając, że \(\displaystyle{ k}\) jest ustalone. Ale nie wiem, czy tak to rozumieć. Jeżeli nie (do tego się skłaniam, proszę o uwagi), to według mnie otrzymamy:
\(\displaystyle{ {n \choose 1}+ {n \choose 2}+...+{n \choose n}=2^{n}-1}\). Oczywiście z malejącymi jest tak samo.
ODPOWIEDZ