Liczba sposobów rozmieszczenia osób w wagonach kolejowych

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
zimnydran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 7 lut 2011, o 01:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Siedlce
Podziękował: 2 razy

Liczba sposobów rozmieszczenia osób w wagonach kolejowych

Post autor: zimnydran »

Do tramwaju składającego się z 3 wagonów wsiada 9 osób, na ile sposobów mogą to zrobić gdy:
a) do każdego wagonu wejdzie po 3 osoby
b) do pierwszego wagonu wejdzie 3, do drugiego 2, do trzeciego reszta
c) do jednego wagonu wejdzie 3, do następnego 2, do ostatniego reszta
d) do pierwszego wagonu wejdą 4 osoby

Niewiele z tego umiem, ale coś tam na początek postaram się wyskrobać. Z treści zadania oczywiście wnioskuję, że kolejność wsiadania jest istotna(chyba, że się mylę), ale nie będę brał tego pod uwagę. Liczy się tylko sposób rozmieszczenia osób w wagonach.

Odpowiedź w punkcie c) to będzie wynik punktu b) pomnożony przez \(\displaystyle{ 3!}\).

b)\(\displaystyle{ {9 \choose 3} + {6 \choose 2} + {4 \choose 4}}\)

c)\(\displaystyle{ ({9 \choose 3} + {6 \choose 2} + {4 \choose 4})*3!}\)

d)\(\displaystyle{ {9 \choose 4} + 2^{5}}\)
W tym punkcie obliczam wariancję z powtórzeniami dla pozostałych wagonów i osób czyli właśnie \(\displaystyle{ 2^{5}}\)

Nie wiem czy policzyłem dobrze i nie mam bladego pojęcia jak policzyć a)?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Liczba sposobów rozmieszczenia osób w wagonach kolejowych

Post autor: mat_61 »

Jeżeli wybór danego wariantu składa się z kolejnych, niezależnych wyborów, to ilości możliwych kolejnych wyborów mnożymy (a nie dodajemy). Jest to tzw. zasada iloczynowa.

a) tak samo jak np. b) tylko inne liczby. Oczywiście zakładamy, że wagony są rozróżnialne.
Z treści zadania oczywiście wnioskuję, że kolejność wsiadania jest istotna(chyba, że się mylę), ale nie będę brał tego pod uwagę.
Tutaj akurat kolejność wsiadania nie jest istotna. Jeżeli np. w pierwszym wagonie mają być 4 osoby to ważne jest które to osoby a nie w jakiej kolejności wsiadły one do wagonu.
ODPOWIEDZ