Procesy i procesory

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sachkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 lis 2010, o 10:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa
Podziękował: 2 razy

Procesy i procesory

Post autor: sachkan »

Witam,

Kolejne zadanie dotyczące procesów i procesorów. Ogólne pytanie, czy jest jakiś szablon, który można zastosować do tego typu zadań? Z tego co rozumiem, to gdy mamy do czynienia z zadaniami eg.:
  • 9 ponumerowanych procesów przydzielamy 4 ponumerowanym procesorom to jest to zliczanie surjekcji.
  • Jeżeli mamy jednakowe procesy i jednakowe procesory to stosujemy podział liczby na składniki
Ale co w takim przypadku, gdy jedna z tych składowych jest nierozróżnialna?

Na przykład zadanie:
Na ile sposobów można rozdzielić 6 ponumerowanych procesów pomiędzy 3 jednakowe procesory tak, aby żaden z procesorów nie był obciążony więcej jak 3 procesami? Rozdzielić trzeba wszystkie procesy, żaden z procesorów nie może pozostać bezczynny i każdy proces będzie w całości wykonywany na jednym procesorze. [Odp. 75]. Tutaj wydaje mi się, że będzie sam podział zbioru na bloki, ale ten dodatkowy warunek mi wszystko psuje.
Wreszcie co w przypadku gdy procesy są jednakowe a procesory rozróżnialne, czy to będzie \(\displaystyle{ {n+k-1 \choose k}}\)?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
fxBobi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 3 paź 2010, o 22:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kozienice
Podziękował: 7 razy

Procesy i procesory

Post autor: fxBobi »

sachkan pisze:Witam,

Kolejne zadanie dotyczące procesów i procesorów. Ogólne pytanie, czy jest jakiś szablon, który można zastosować do tego typu zadań? Z tego co rozumiem, to gdy mamy do czynienia z zadaniami eg.:
  • 9 ponumerowanych procesów przydzielamy 4 ponumerowanym procesorom to jest to zliczanie surjekcji.
  • Jeżeli mamy jednakowe procesy i jednakowe procesory to stosujemy podział liczby na składniki
Ale co w takim przypadku, gdy jedna z tych składowych jest nierozróżnialna?

Na przykład zadanie:
Na ile sposobów można rozdzielić 6 ponumerowanych procesów pomiędzy 3 jednakowe procesory tak, aby żaden z procesorów nie był obciążony więcej jak 3 procesami? Rozdzielić trzeba wszystkie procesy, żaden z procesorów nie może pozostać bezczynny i każdy proces będzie w całości wykonywany na jednym procesorze. [Odp. 75]. Tutaj wydaje mi się, że będzie sam podział zbioru na bloki, ale ten dodatkowy warunek mi wszystko psuje.
Wreszcie co w przypadku gdy procesy są jednakowe a procesory rozróżnialne, czy to będzie \(\displaystyle{ {n+k-1 \choose k}}\)?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Chciałbym odkopać wątek ponieważ mam podobne zadanie.

NIe wiem czy moje myślenie jest poprawne ale jeśli mam do czynienia z 6 rozróżnialnymi procesami ( moja dziedzina ) , oraz 3 nierozróżnialne procesu ( przeciw dziedzina) to stosuje podział na bloki , obliczam z pomocą Liczby Stringla II rodzaju .
\(\displaystyle{ \left\{ 6\right\3}}\)

To wydaje mi się mi , poprawna odpowiedź ponieważ mam narzucony warunek ze pracesory nie moga być bezczynne ( czyli podział na 2 grupy odpada jak i na jedna też ) , pracesory magą maksymalnie przetwarzać 3 procesu , czyli podział na 1 grupę też odpada .

Ale wynik jest niepoprawny .
ODPOWIEDZ