Ile jest kombinacji

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sejman
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 89
Rejestracja: 29 gru 2010, o 15:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sztu
Podziękował: 22 razy

Ile jest kombinacji

Post autor: sejman »

Mam pytanie związane z następującym zadaniem:

W pewnym domu studenckim znajdują się trzy wolne pokoje: dwuosobowy, trzyosobowy, czteroosobowy. W pokojach tych zakwaterowano w sposób losowy sześciu studentów. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jeden pokój zostanie wolny?

Mianowicie nie chodzi mi o prawdopodobieńswo ale właśnie o liczbę wszystkich kombinacji i o liczbę kombinacji sprzyjających ( kiedy 1 z pokoi będzie wolny). Prosze o pomoc- może być podsunięcie wzoru, sposobu rozumowanie itp, z góry dziękuję
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Ile jest kombinacji

Post autor: pyzol »

No tu jest w ogóle straszny problem, bo rozmieścić "losowo" to też można różnie.
Ja bym podszedł do tego tak. Przydzielamy nie pokój a łóżko, mamy wtedy do czynienia z kombinacjami, natomiast bardziej prawdopodobne jest trafienie do pokoju 4 osobowego niż do dwuosobowego. W tym modelu wszystkich możliwości jest:
\(\displaystyle{ {9 \choose 6}}\)
Natomiast jeśli chodzi o pokoje to pierwsze 2 łóżka do dwuosobowego...
Jeśli nie chcemy w dwuosobowym to wrzucamy tylko do pozostałych. To samo chcemy pusty pokój trzyosobowy.
\(\displaystyle{ {7 \choose 6}+ {6 \choose 6}}\) Oczywiście nie ma takiej możliwości, żeby czteroosobowy był pusty.
ODPOWIEDZ