Plan montażowy

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sachkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 lis 2010, o 10:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa
Podziękował: 2 razy

Plan montażowy

Post autor: sachkan »

Witam,

Na ile sposobów można zaplanować wykonanie 5 różnych urządzeń na 3 stanowiskach montażowych tak, aby żadne z nich nie pozostało bezczynne. Plan musi podawać dla każdego urządzenia numer stanowiska i określać, w jakiej kolejności urządzenia będą montowane na każdym ze stanowisk.

Czy dobrze myślę, że będą to rozmieszczenia uporządkowane? Wynik to \(\displaystyle{ 3*4*5*6*7}\)?-- 6 lut 2011, o 03:07 --Zaiste chodziło o rozmieszczenia uporządkowane ale to co zaproponowałem na początku to stanowczo za mało. Prawidłowy wynik (720) uzyskałem stosując niezawodną zasadę włączeń-wyłączeń. I tak:

\(\displaystyle{ 3*4*5*6*7}\) to liczba wszystkich możliwych rozmieszczeń
  • Przez A oznaczam zdarzenie, kiedy I stanowisko jest bezczynne, ilość takich rozmieszczeń to: \(\displaystyle{ 2*3*4*5*6}\)
  • Przez B oznaczam zdarzenie, kiedy II stanowisko jest bezczynne, ilość takich rozmieszczeń to: \(\displaystyle{ 2*3*4*5*6}\)
  • Przez C oznaczam zdarzenie, kiedy III stanowisko jest bezczynne, ilość takich rozmieszczeń to: \(\displaystyle{ 2*3*4*5*6}\)
  • \(\displaystyle{ A \cap B = 5!}\)
  • \(\displaystyle{ A \cap C = 5!}\)
  • \(\displaystyle{ B \cap C = 5!}\)
  • \(\displaystyle{ A \cap B \cap C = 0}\)
    Po podstawieniu i uwzględnieniu wszystkich możliwych rozmieszczeń otrzymujemy:
    \(\displaystyle{ 2520-(2*3*4*5*6*3-3*5!) = 720}\)
Uff. Mam nadzieję, że nikt się nie "przyczepi".

Pozdrawiam.

P.S. Jaki ma symbol potęga krocząca (silnia górna) w LaTeX?
ODPOWIEDZ