Kości

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
jah00
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 gru 2006, o 08:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: www

Kości

Post autor: jah00 »

Witam. Problem mój jest bardzo może trywialny ale nie do końca... Jak policzyć ilość możliwych kombinacji rzutów X kostkami które maja Y ścian? Wiem że dla jednej kostki działa dwumian newtona, lecz w przypadku większej liczby kości nie działa poprawnie - sprawdzałem rozpisując na piechotę rzuty 4 kostkami 4 ściennymi. Widziałem na innych stronach matematycznych że możliwości rzutów liczą z wariacji z powtórzeniami, ale to nie do końca jest prawidłowe gdyż grając w kości nie rozróżniamy kolejności kostek i rzut 5,6 to to samo co 6,5 oba dają wynik 11 więc nie można tego uwzględniać w obliczeniach. Ogólnie interesuje mnie możliwość obliczenia wszystkich ROZRÓŻNIALNYCH przez gracza rzutów X kostkami które mają Y ścian każda i są identyczne. Z tego co myślałem na ten temat to tak jakby np dla dwóch kostek 6 ściennych losować dwie kule z urny w której jest 2 zestawy po 6 różnych kul. Jak to policzyć? Proszę o maila w tej sprawie jeśli ktoś rozwiąże mój problem - oto mój mail jah00@go2.pl w temacie napisać rozwiązanie kości.
ODPOWIEDZ