Krata ulic

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
sachkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 12 lis 2010, o 10:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWa
Podziękował: 2 razy

Krata ulic

Post autor: sachkan »

Witam, mam problem z jednym typem zadań związanych z kratą ulic. Poniżej treść:

Ile jest najkrótszych dróg na podanym planie miasta , które prowadzą z punktu A do B
i omijają rozkopane odcinki ulic (zaznaczone pogrubieniem)?
Posłuż się współczynnikami dwumianowymi.

Próbowałem to ugryźć posługując się zasadą włączania i wyłączania suma - część wspólna, ale nie wychodzi mi prawidłowy wynik (484). Ma ktoś jakieś pomysły?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Krata ulic

Post autor: mat_61 »

Zasada włączania i wyłączania jest jak najbardziej OK.

Oznacz sobie rozkopane odcinki: poziomy jako CD (C po lewej) oraz pionowy jako EF (E na dole)

Wszystkie możliwe drogi, czyli 7 odcinków poziomych (P) i 5 pionowych (G) to permutacje z powtórzeniami, czyli:

\(\displaystyle{ \frac{12!}{7! \cdot 5!}=...}\)

Teraz odejmujesz drogi zawierające odcinek CD, czyli trzeba przejść drogę AC (3 odcinki P i 2 odcinki G) + odcinek CD + drogę DB (3 odcinki P i 3 odcinki G). Będzie to więc iloczyn permutacji z powtórzeniami, czyli:

\(\displaystyle{ \frac{5!}{2! \cdot 3!} \cdot \frac{6!}{3! \cdot 3!}=...}\)

Pozostaje (analogicznie) odjęcie dróg zawierających odcinek EF (czyli dróg AE + EF + FB) oraz dodanie dróg zawierających jednocześnie odcinki CD i EF (czyli dróg AC + CD + DE + EF + FB).
abc123bb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 sty 2012, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazowieckie

Krata ulic

Post autor: abc123bb »

Witam,
nie mogę sobie poradzić z bardzo podobnym zadaniem:
... ys123.jpg/

Czy ktoś może mi to wyjaśnić tak jak Kolega powyżej? Jakbym nie liczył wychodzi mi wynik 130
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Krata ulic

Post autor: mat_61 »

Wszystkie możliwe drogi AB (gdyby cały duży prostokąt był "pokreskowany"), czyli 6 odcinków poziomych (P) i 4 pionowe (G) to permutacje z powtórzeniami, czyli:

\(\displaystyle{ \frac{10!}{6! \cdot 4!}=...}\)

Teraz oznacz sobie środki boków "pustego" kwadratu kolejno zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez C, D, E, F (C na dole). Możliwe przejścia wewnątrz tego kwadratu to drogi CF, CE, DF, DE.

Pozostaje odjęcie od wszystkich możliwych dróg AB tych zawierających drogi CF, CE, DF, DE. Ich ilość wyznacz sobie wg tej samej zasady, np. dla drogi AD(3P+2G)+DF+FB(1P+2G) mamy

\(\displaystyle{ \frac{5!}{3! \cdot 2!} \cdot \frac{3!}{1! \cdot 2!} =...}\)

Analogicznie zrób dla dróg AD+DE+EB, AC+CF+FB, AC+CE+EB

-------------------------

Same obliczenia można uprościć zauważając, że ilość możliwych przejść dla dróg EB oraz FB jest taka sama.

-- 6 sty 2012, o 16:13 --

Oczywiście zgodnie z treścią zadania można posłużyć się współczynnikami dwumianowymi Newtona. Nawet zapis rachunkowy jest taki sam, tylko inne "uzasadnienie" zastosowanego wzoru.

Np. dla wszystkich dróg mamy do pokonania 10 odcinków (6P+4G).

Można więc powiedzieć, że mamy do ułożenia w kolejności 10 elementów (6 elementów P oraz 4 elementy G) - jest to więc permutacja z powtórzeniami.

Można także powiedzieć, że wybieramy 6 "miejsc" z 10 w których umieścimy elementy P (na pozostałych będą elementy G) lub wybieramy 4 "miejsca" z 10 w których umieścimy elementy G (na pozostałych będą elementy P). W tym przypadku posłużymy się współczynnikami dwumianowymi Newtona (kombinacje).

Jest to związane z tym, że jeżeli mamy n-elementową permutację z powtórzeniami ze zbioru 2-elementowego \(\displaystyle{ \left\{ a_{1}; a_{2}\right\}}\) w której element \(\displaystyle{ a_{1}}\) powtarza się \(\displaystyle{ k}\) razy \(\displaystyle{ (k<n)}\) , to:

\(\displaystyle{ P_{n}^{k,n-k}=C_{n}^{k}}\)
abc123bb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 sty 2012, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazowieckie

Krata ulic

Post autor: abc123bb »

Dziękuję Ci serdecznie za pomoc w rozwiązaniu!
Nie rozumiem czy dobrze to zakreślam [te punkty]:


Tak to ma być zaznaczone? Chyba coś źle zrobiłem bo wtedy nie mogę wyznaczyć tych dróg co powiedziałeś [np. nie mogę wyznaczyć DE].

Help...


Pozdrawiam,
Bartek.
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Krata ulic

Post autor: mat_61 »

abc123bb pisze:Tak to ma być zaznaczone?
Tak.
abc123bb pisze:Chyba coś źle zrobiłem bo wtedy nie mogę wyznaczyć tych dróg co powiedziałeś [np. nie mogę wyznaczyć DE].
Określenie droga DE nie oznacza, że jest to odcinek łączący punkty D i E, tylko drogę między tymi punktami. Ponieważ każda z tych dróg przebiegająca po "zakazanym" terenie, jest jednoznacznie wyznaczalna (np. droga DE to "jeden krok" w prawo i "jeden krok" do góry) to takie określenie jest poprawne.
Dla ułatwienia możesz dorysować przerywaną linią odcinki DF i CE oznaczające cztery "odcinki jednostkowe" po których nie wolno chodzić.

-- 6 sty 2012, o 18:25 --

Dla napisania odnośnika dostępnego bezpośrednio (bez konieczności kopiowania adresu) umieść adres w znacznikach

Kod: Zaznacz cały

[url]...[/url]
co będzie wyglądać tak:

abc123bb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 6 sty 2012, o 14:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: mazowieckie

Krata ulic

Post autor: abc123bb »

Krate ulic już rozwiązałem zgodnie ze wskazówkami Kolegi i wszystko jest ok
ODPOWIEDZ