Podział procesów (liczby Stirlinga)

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
lukaszmaster
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 24 cze 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: SDE

Podział procesów (liczby Stirlinga)

Post autor: lukaszmaster »

Witam,
mam dwa zadania których kompletnie nie mogę rozgryźć. Podejrzewam że należy w nich wykorzystać liczby Stirlinga 2 rzędu ale nie mam pomysłu na rozwiązanie. Proszę o pomoc.


Zadanie 1
Jaki podział i na ile bloków odpowiada funkcji \(\displaystyle{ f : X -> Y}\) okreslonej w nastepujacy sposób:
\(\displaystyle{ f (x) = x mod 3}\), dla \(\displaystyle{ X = \{0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9\}}\) i \(\displaystyle{ Y = \{0, 1, 2\}}\).
Ile jest dla podanych zbiorów wszystkich surjekcji \(\displaystyle{ f : X -> Y}\) ?

Zadanie 2.
Na ile sposobów można rozdzielić 12 jednakowych procesów pomiędzy 4 jednakowe procesory tak, aby na jednym z nich zostały wykonane dokładnie 3 procesy?
Rozdzielić trzeba wszystkie procesy, żaden z procesorów nie może pozostać bezczynny i każdy proces musi być w całości wykonany na jednym procesorze.


Proszę o napisanie toku myślenia.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 8 sty 2011, o 08:06 przez Nakahed90, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Podział procesów (liczby Stirlinga)

Post autor: arek1357 »

Suriekcji masz:

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{3}(-1)^{3-i} {3 \choose i}i^{10}}\)

Funkcja f dzieli zbiór na 4 grupy:

{0,1,2} {3,4,5} {6,7,8} {9}-- 7 stycznia 2011, 02:15 --W drugim zadaniu wybierasz 3 procesy na:

\(\displaystyle{ {12 \choose 3}}\)

sposobów i umieszczasz je w jednym tylko procesorze na 4 sposoby bo jest ich cztery.

Zostaje ci 9 procesów, które umieszczasz w 3 procesorach a ponieważ ani prosesy ani procesory nie są rozróżnialne stosujesz wzr rekurencyjny na

\(\displaystyle{ P(n,k)=P(9,3)= \sum_{i=1}^{3}P(6,i)}\)
ODPOWIEDZ