Ile powstanie kwadratów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
minib00m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 20 cze 2009, o 20:14
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Ile powstanie kwadratów

Post autor: minib00m »

Witam, mam pewne zadanko.

Mam n prostych poziomych do siebie równoległych oraz m prostych prostopadłych do wcześniej wspominanych prostych. Proste pionowe i poziome są od siebie położone w takich samych odstępach.

Ile utworzy się kwadratów z przecięć tych prostych.

Jak się za to zabrać ? Dzięki za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Ile powstanie kwadratów

Post autor: ares41 »

jeżeli podzielimy prostą \(\displaystyle{ n}\) prostymi to otrzymamy dwie półproste i \(\displaystyle{ (n-1)}\) odcinków ( tym przypadku o równej długości). To samo zachodzi dla prostej podzielonej \(\displaystyle{ m}\) prostymi.
Więc ostatecznie liczba kwadratów to:
\(\displaystyle{ (n-1)(m-1)}\)
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

Ile powstanie kwadratów

Post autor: mat_61 »

ares41, zauważ, że w ten sposób policzyłeś tylko małe kwadraty o wymiarze \(\displaystyle{ d \times d}\) - d to odległość pomiędzy prostymi.

Natomiast masz też kwadraty \(\displaystyle{ 2d \times 2d}\) w ilości \(\displaystyle{ (n-2)(m-2)}\), kwadraty \(\displaystyle{ 3d \times 3d}\) w ilości \(\displaystyle{ (n-3)(m-3)}\) itd.

Oczywiście największy kwadrat będzie o wymiarach \(\displaystyle{ \left( min\left\{ n-1;m-1 \right\} -1\right) d \times \left( min\left\{ n-1;m-1\right\} -1\right)}\) w ilości \(\displaystyle{ |m-n|+1}\)
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Ile powstanie kwadratów

Post autor: ares41 »

Racja, nie zauważyłem tego.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ