Kombinatoryka karty

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Befi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2010, o 19:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Kombinatoryka karty

Post autor: Befi »

Cześć, mam pytania odnośnie kombinatoryki i wariacji oraz permutacji, których kompletnie nie rozróżniam.
Mam na przykład zadanie o treści:
"z talii liczącej 52 karty losujemy 8 kart. Na ile sposobów można wylosować: 2 asy, 2 króle i 3 damy?"

albo :

"w turnieju tenisa stołowego spotya się dziewiędzu zawodników. Ile muszą rozegrać meczy systemem "każdy z każdym", jeśli w turnieju przewiduje się rewanże?"

Jeśli ktoś wie o co chodzi to proszę o wytłumaczenie jakich wzorów mam użyć (chodzi mi tu o to jak rozpoznać kiedy mam użyć wzoru na wariacje a kiedy na kombinacje), i jak to w ogóle zrobić, proszę:)
daniello
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 24 cze 2010, o 19:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 3 razy

Kombinatoryka karty

Post autor: daniello »

W kombinacji kolejność nie ma znaczenie, w wariacji ma. A permutacje to ustawianie różny sposób wszystkich elementów. Np. weźmy zbiór A={1,2,3}.

Wszystkie 2-elementowe kombinacje to: {1,2}, {1,3},{2,3}
2-el wariacje(bez powtórzeń): {1,2},{2,1},{1,3},{3,1},{2,3},{3,2}

permutacje zbioru A: {1,2,3},{1,3,2},{2,1,3},{2,3,1},{3,1,2},{3,2,1}
Befi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2010, o 19:18
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Kombinatoryka karty

Post autor: Befi »

rozumiem, czyli w zadaniu z kartami chodzi o wariacje z powtórzeniami? a żeby obliczyć na ile spsobów wybrać te karty muszę dodać 2 króle+ 2 asy + 3 damy czy liczyć każde karty z osobna?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Kombinatoryka karty

Post autor: piasek101 »

Karty to najczęściej kombinacje.
ODPOWIEDZ