permutacje liczb nietypowe

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
MistyKu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 20 mar 2009, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 60 razy

permutacje liczb nietypowe

Post autor: MistyKu »

Mam takie oto proste zadanie
Mam liczby powiedzmy 234561
I teraz robie tak: pierwsza liczba czyli 2 jest jakby odnosnikiem
I teraz ide od prawej -> patrze 1 -> ona moze sie zamieniac miejscami ze wszystkimi ktore sa wieksze od odnosnika(czyli 2) czyli moze sie zamieniac z 3 4 5 6, potem patrze dalej 6 moze sie zamieniac z mniejszymi od odnosnika(czyli 2)(mniejszymi, bo szostka jest wieksza) wiec z jedynka tylko. Ide dalej 5 moze sie zamieniac z mniejszymi od odnosnika czyli z jedynka itd itp. Dwojka zawsze zostaje na swoim miejscu. I teraz mam taki problem : ile bedzie roznych mozliwych wynikow? Nie wiem kompletnie jak to policzyc i czy w ogole sie da;D
abc666

permutacje liczb nietypowe

Post autor: abc666 »

Pierwsza twoja liczba mogła zamieniać się z większymi od odnośnika. Dwie następne z mniejszymi od odnośnika. Czy to wynika z tego, że \(\displaystyle{ 2>1}\) a \(\displaystyle{ 2<5<6}\) czy może czegoś innego ?
MistyKu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 20 mar 2009, o 14:58
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 60 razy

permutacje liczb nietypowe

Post autor: MistyKu »

tak z tego
abc666

permutacje liczb nietypowe

Post autor: abc666 »

Jeżeli chodzi ci tylko o ten konkretny przypadek to wybór jednego z 5 miejsc dla jedynki wymusza ustawienia pozostałych liczb.
Pav3l
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2010, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

permutacje liczb nietypowe

Post autor: Pav3l »

MistyKu nie jestem pewien ale chyba chodzi Ci o ten problem : ... ons-of-bst ;D
ODPOWIEDZ