Sztuczka karciana

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Sztuczka karciana

Post autor: wujomaro »

Witam!
Tak się składa, że zajmuję się iluzją. Uwielbiam również geometrię, ale to nie o tym. Mam 13 lat, więc proszę o wyrozumiałość. Chodzi o sztuczkę karcianą, mianowicie:
Mamy talię 52 karty. Wyjmujemy pierwsze 3 karty z góry tali. Każdą kładziemy w innym miejscu.
Obok jednej karty kładziemy 10 kart. Obok drugiej 15 kart. Obok trzeciej też 15. Więc pozostałe 9 kładiemy na jeszcze inną kupkę. Pierwszą kartę z tych trzech na początku kładzimy na pierwszą kupkę mającą 10 kart(oczywiście wierzchem do dołu). I z drugiej kupki bierzemy dowolną ilość kart i kładziemy na kupkę teraz już 11 kartową. To samo robimy z drugą kupką. A na trzecią po włożeniu trzeciej z trzech kart na początku kładziemy te 9 kart. Wszystkie kupki składamy w jedną ale kupka, na którą położyliśmy 9 kart jest na wierzchu. Z góry bierzemy 4 karty, i kładziemy je na sam koniec.
Później kładziemy jedną kartę odkrytą, potem zakrytą,odkrytą,zakrytą,odkrytą,zakrytą i tak aż skończą się karty. Po końcu czynności ponawiamy ją, ale używamy już tylko zakrytych kart. Odkryte karty już nie są nam potrzebne. Robimy tak przez cały czas, aż zostaną nam tylko 3 zakryte karty. Są to karty które widzieliśmy na początku...

Chodzi o to, że nie mam pojęcia jak to działa. Może ktoś jest w stanie mi pomóc
Za pomoc podziękuję.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sherlock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2783
Rejestracja: 19 lis 2008, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 739 razy

Sztuczka karciana

Post autor: Sherlock »

Ciekawa sztuczka, na przykładzie moich Pszczółek pokażę o co chodzi (też się param iluzją )

Zacznijmy od końca (zdjęcie po lewej) - wykonaj procedurę dzielenia kart na kupki, aż do momentu gdy zostaną 3 (u nas 5, 3 i walet pik). Pytanie brzmi: gdzie należy te karty umieścić w talii aby w podobnej procedurze znów zostały na końcu? Ano na miejscu (licząc od góry talii kart odwróconych koszulką na wierzch) 6, 22 i 38. Na prawym rysunku czarnymi liczbami oznaczyłem ilość kart w kupkach między kartami widza.
Teraz przeanalizuj początek sztuczki i zauważ, że dąży on do układu:
14 - KARTA WIDZA - 15 - KARTA WIDZA - 15 - KARTA WIDZA - 5
Dalej to już wiadomo...
Na podobnej zasadzie możesz utworzyć własne sztuczki.
Powodzenia.
ODPOWIEDZ