Dowód, suma z dwumianem Newtona

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
withdrawn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: withdrawn »

Kolejne moje zadanie to zadanie , ktorego własciwie niepotrafi i licze bardzo na waszą pomoc, czy wskazówki.

Pokaż ,że \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n} k(k-1){n\choose k } = n(n-1)2^{n-2}}\)
Ostatnio zmieniony 26 sie 2010, o 11:35 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Staraj się lepiej dobierać nazwy tematów, tak by wskazywały o czym jest treść zadania.
miodzio1988

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: miodzio1988 »

Najpierw sobie rozpisz i skróć co możesz , a później będziesz zwijać do takiej postaci , żebyś umiała policzyć taką sumę.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: Crizz »

Jeśli nic nie zobaczysz przy tym "zwijaniu", to wydaje mi się, że ten przykład powinien ładnie pójść indukcją.
Awatar użytkownika
withdrawn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: withdrawn »

hm hm hm ... rozpisać i skrócić co moge...

ja bym moze jakoś tak kombinowała,że..
\(\displaystyle{ n(n-1) \sum_{k=2}^{n} \frac{k(k-1)}{n(n-1} {n\choose k} = ...}\)
hmm oj oj ale chyba z tym nie ruszę by otrzymac teraz prawą strone rownosci
miodzio1988

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: miodzio1988 »

Crizz pisze:Jeśli nic nie zobaczysz przy tym "zwijaniu", to wydaje mi się, że ten przykład powinien ładnie pójść indukcją.
Może lepiej z tej rady skorzystaj. Bo widzę, że skracanie i zwijanie Ci kiepsko idzie
bm371613
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2010, o 03:32
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 1 raz

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: bm371613 »

\(\displaystyle{ {n\choose k }k(k-1)}\) to ilość wyborów k osobowego prezydium z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym spośród n osób. Wybierając najpierw przewodniczącego i wiceprzewodniczącego, a później pozostałe osoby do prezydium mamy \(\displaystyle{ n(n-1) {n-2 \choose k-2}}\).

Zatem \(\displaystyle{ {n\choose k }k(k-1)=n(n-1) {n-2 \choose k-2}}\).
\(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n} k(k-1){n\choose k } = \sum_{k=1}^{n} n(n-1) {n-2 \choose k-2}=n(n-1) \sum_{k=1}^{n} {n-2 \choose k-2}=n(n-1)2^{n-2}}\)
Awatar użytkownika
withdrawn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 282
Rejestracja: 20 lip 2009, o 16:02
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1 raz

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: withdrawn »

OOO, bardzo sensowne rozwiazanie. bardzo,bardzo pomocne.
mam jednak jeszcze jedno pytanie:
skad wiadomo,że \(\displaystyle{ \sum_{k=1}^{n} {n-2\choose k-2} = 2^{n-2}}\)

korzystasz tutaj z.... \(\displaystyle{ (a+b)^{n} = \sum_{k=0}^{n} {n\choose k} a^{n-k} b^{k}}\) ? bo nie widze ;p
bm371613
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2010, o 03:32
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 1 raz

Dowód, suma z dwumianem Newtona

Post autor: bm371613 »

Wiadomo stąd, że podzbiór n-elementowy ma \(\displaystyle{ 2^{n}}\) podzbiorów, czyli podzbiór (n-2)-elementowy ma \(\displaystyle{ 2^{n-2}}\) podzbiorów. A ta suma to nic innego jak ilość podzbiorów zbioru (n-2)-elementowego (ilość podzbiorów 0-elementowych+ilość podzbiorów 1-elementowych+...=ilość wszystkich podzbiorów).

A co do tego \(\displaystyle{ (a+b)^{n} = \sum_{k=0}^{n} {n\choose k} a^{n-k} b^{k}}\) to można powiedzieć, że korzystam. Dla \(\displaystyle{ a,b=1}\) i zamiast n weź n-2. Ale szczerze mówiąc wpychanie tego wzoru na siłę jest bez sensu, nie myślałem o nim rozwiązując zadanie.
ODPOWIEDZ