Lotto - nietypowy temat

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Lotto - nietypowy temat

Post autor: Inkwizytor »

Mylisz dwie rzeczy. To że wychodzi szansa 1 do 117 nie znaczy że masz wypełnić tylko 117 kuponów. Słyszałeś o czymś takim jak skracanie ułamka do postaci nieskracalnej?

BTW granie w Totka ma coś z jasnowidzenia. Jedni lepiej jasnowidza, większość gorzej.
Dock Ock
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 cze 2010, o 14:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piotrkow

Lotto - nietypowy temat

Post autor: Dock Ock »

silvaran pisze:A podzielisz się znajomością tych liczb?
Skoro znasz już 3 z 49, to pozostaje nam jeszcze do losowania 46. Na każdym kuponie będą się znajdować trzy znane + para z 46 + dowolna z 44
Czyli musimy sprawdzić ile różnych par (kolejność nieistotna) można utworzyć z 46 liczb.
\(\displaystyle{ {46\choose 2}}\) a to raczej nie wychodzi 100 tylko 1035 o ile się nie mylę. Ale jeśli faktycznie znasz te 3, to postwienie 1035 kuponów po 2zł, będzie kosztować 2070zł, a za piątki zazwyczaj płacą kilka tysięcy Do tego dochodzą jeszcze przynajmniej 4 czwórki po jakieś sto złotych, no i ponad 1000 trójek za chyba 16zł
Warto! ;P
Tylko mnie chodzi o trafienie 2 z trzech dodatkowych... masz rację że dwuelementowych kombinacji w lotka jest 1035... ale jedna trójka zawiera 3 kombinacje dwuelementowe więc tak na chłopski rozum trójek zawierających wszystkie dwuelementowe kombinacje jest 1035/3 czyli 345 kombinacji - czyli chyba tyle trzeba kuponów kreślić żeby na pewno trafić 3 pary... 345/3 = 115 więc prawdopodobieństwo wynoszące 1 do 117 wydaje się być poprawne dla trafienia jednej pary... wiem że to nie precyzyjne wyliczenia, tylko takie tam rozumowanie... co do tego że potrzeba 117 kuponów to się myliłem, Inkwizytor ma rację! Bo pomyliłem prawdopodobieństwo z ilością kombinacji...-- 6 lip 2010, o 08:38 --
Inkwizytor pisze:BTW granie w Totka ma coś z jasnowidzenia. Jedni lepiej jasnowidza, większość gorzej.
z jasnowidzeniem jak z matematyką... można się go nauczyć... jedni nauczą się na piątkę, a innym trójka wystarczy...
loonatic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 6 sty 2008, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieruszów
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 7 razy

Lotto - nietypowy temat

Post autor: loonatic »

Dock Ock, czyli obecnie potrzebujesz takiego programu komputerowego:

Podajesz 3 liczby, a program wypisuje wszystkie możliwe kombinacje tych konkretnych 3 liczb z 2 liczbami z pozostałych 46, tak? Ostatnia, 6. liczba może być dowolna, więc dopiszesz ją sobie sam.

O to chodzi? Jeśli tak to napisz, a ja taki program ci napiszę w C++ pod warunkiem, że przed każdym losowaniem lotka będziesz w tym temacie publikował swoje 3 liczby.
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

Lotto - nietypowy temat

Post autor: silvaran »

Na co program?
I tak musi kupony wypełnić. Raptem 1035 :p
Łatwo można sobie to wypełnić samemu
trzy znane oraz x, y, z
gdzie x i y będą takie, żeby wykorzystać wszystkie kombinacje, z dowolne
i zasada jest taka
x=1 a y=2
x=1 a y=3 (itd zwiększamy y aż do ostatniej liczby - oczywiście różnej od pierwszych trzech )
...
x=2 a y=3
x=2 a y=4
...
x=14 a y=49
x=15 a y=16
...
x=47 a y=48
x=47 a y=49
x=48 a y=49

czaisz?
loonatic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 6 sty 2008, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieruszów
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 7 razy

Lotto - nietypowy temat

Post autor: loonatic »

Ja to wiem. Ale program po prostu to wypisze. Można zrobić tak, ze np. każde nienaciśnięcie entera - nowy kupon się wyświetla - mniejsze prawdopodobieństwo pomyłki .

A tak w ogóle, to cicho. Zależało mi na tych 3 liczbach .
ODPOWIEDZ