Losowanie z urny

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
stru?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 5 maja 2010, o 22:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim

Losowanie z urny

Post autor: stru? »

Test zawiera pytania dotyczące zagadnienia losowania ze zwracaniem kul z urny.

1.W urnie są 3 kule czerwone i 5 niebieskich. Za chwilę zostaną wylosowane ze zwracaniem dwie kule (tzn. pierwsza kula po wylosowaniu zostanie z powrotem wrzucona do urny i dopiero wtedy zostanie wylosowana druga kula). Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowane kule będą tego samego koloru?
a)13/28
b)7/15
c)17/32

2.W urnie jest jedna kula czerwona i 5 niebieskich. Za chwilę zostaną wylosowane ze zwracaniem dwie kule (tzn. pierwsza kula po wylosowaniu zostanie z powrotem wrzucona do urny i dopiero wtedy zostanie wylosowana druga kula). Jakie jest prawdopodobieństwo, że obie wylosowane kule będą niebieskie?
a)25/36
b)1/2
c)3/5

3. W urnie są 3 kule czerwone i 4 niebieskie. Za chwilę zostaną wylosowane ze zwracaniem dwie kule (tzn. pierwsza kula po wylosowaniu zostanie z powrotem wrzucona do urny i dopiero wtedy zostanie wylosowana druga kula). Jakie jest prawdopodobieństwo, że wylosowane kule będą różnych kolorów?
a)15/28
b)24/49
c)8/15

W 1 myślę że b
W drugim a
W trzecim też a

Fajnie by było gdyby ktoś mógł to sprawdzić czy dobrze zrobiłem. Z góry dziękuję.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Losowanie z urny

Post autor: piasek101 »

1) Czyli : pierwsza czerwona i druga czerwona lub pierwsza niebieska i druga niebieska.
stru?
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 5 maja 2010, o 22:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oświęcim

Losowanie z urny

Post autor: stru? »

nie bardzo wiem o co C i chodzi
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Losowanie z urny

Post autor: piasek101 »

Powinieneś umieć wyznaczyć prawdopodobieństwo wylosowania np. czerwonej.

A zdarzenia są niezależne zatem (i) iloczyn; (lub) suma.
ODPOWIEDZ