Relacja złożona

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
czarny1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 2 paź 2009, o 14:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy

Relacja złożona

Post autor: czarny1989 »

Witam serdecznie.
Mam oto dwa takie zbiory:
\(\displaystyle{ R = \left[ \left( 1,3\right), \left( 3,1\right), \left( 2,3\right), \left( 3,2\right), \left( 2,2\right), \left( 3,3\right) \right]}\)
oraz
\(\displaystyle{ S = \left[ \left( 1,1\right), \left( 2,2\right), \left( 3,3\right), \left( 1,2\right), \left( 1,3\right) \right]}\)

I teraz mam wypisać relacje:
\(\displaystyle{ RoS}\)
oraz
\(\displaystyle{ SoR}\)

Tylko problem w tym, że nie wiem co to takiego jest relacja złożona. Czytałem kilka wzorów itp. ale nic mi one nie mówią. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć to na ludzki rozum co mam z tym zrobić.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

Relacja złożona

Post autor: JankoS »

Złożenie (superpozycję) tych relacji można zdefiniować na dwa sposoby
\(\displaystyle{ (1) \ RoS=\{(x,z):\bigvee\limits_{y}(x,y) \in S \wedge (y,z) \in R\}\\(2) \ RoS=\{(x,z):\bigvee\limits_{y}(x,y) \in R \wedge (y,z) \in S\}}\).
Osobiście częściej spotykałem się z definicją (1).Jest ona wygodniejsza (chociaż to kwestia przyzwyczajenia) przy składaniu szczególnych relacji, jakimi są funkcje.
Tutaj wg (1) \(\displaystyle{ RoS=\{(1,3).(2,3),(2,2),(3,1),(3,2)(3,3),(1,2),(1,1)\}.}\)
czarny1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 2 paź 2009, o 14:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy

Relacja złożona

Post autor: czarny1989 »

JankoS pisze:Złożenie (superpozycję) tych relacji można zdefiniować na dwa sposoby
\(\displaystyle{ (1) \ RoS=\{(x,z):\bigvee\limits_{y}(x,y) \in S \wedge (y,z) \in R\}\\(2) \ RoS=\{(x,z):\bigvee\limits_{y}(x,y) \in R \wedge (y,z) \in S\}}\).
Osobiście częściej spotykałem się z definicją (1).Jest ona wygodniejsza (chociaż to kwestia przyzwyczajenia) przy składaniu szczególnych relacji, jakimi są funkcje.
Tutaj wg (1) \(\displaystyle{ RoS=\{(1,3).(2,3),(2,2),(3,1),(3,2)(3,3),(1,2),(1,1)\}.}\)
A mógłbyś przetłumaczyć w/w wzory na język bardziej ludzki?
I jeszcze powiedzieć skąd wyszedł Ci taki wynik (jak do tego doszedłeś, co zrobiłeś najpierw itd.):

\(\displaystyle{ RoS=\{(1,3),(2,3),(2,2),(3,1),(3,2)(3,3),(1,2),(1,1)\}.}\)

Ja jakoś tych wzorów nie "trawię"
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Relacja złożona

Post autor: Zordon »

A czego nie rozumiesz w tej definicji?
czarny1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 2 paź 2009, o 14:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 8 razy

Relacja złożona

Post autor: czarny1989 »

Zordon pisze:A czego nie rozumiesz w tej definicji?
Wszystkiego
Nie mam pojęcia skąd się wziął ten wynik RoS
Co trzeba zrobić, aby taki wynik uzyskać?
ODPOWIEDZ