Ilość napisów które można utworzyć...

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: tomazoo28 »

To jest zad.11 z 9 arkusza z niebieskiego zbioru Pazdro do rozszerzonej matury:
Ile różnych 4-literowych napisów z różnych można utworzyć z 24 liter allfabetu zakładając, że litery występujące w każdym napisie należą do grupy składającej się z 7 stojących obok siebie w alfabecie liter?

Największą trudność sprawia mi, że te napisy muszą być różne. Nie wiem jak wyrzucić w rachunkach te powtarzające się..
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: pelas_91 »

Jeśli Twoim problemem jest słowo różny to popatrz na to zadanie [i rozwiązanie] - powinno pomóc:

Ile różnych wyrazów można utworzyć z liter słowa MATEMATYKA.

Oznaczmy litery: \(\displaystyle{ M_1A_1T_1EM_2A_2T_2YKA_3}\).

Generalnie byłoby \(\displaystyle{ 10!}\) możliwości bo mamy 10 liter.
Ale w każdym wyrazie możemy dowolnie przestawiać litery \(\displaystyle{ A_1A_2A_3}\) i to będzie ten sam wyraz, czyli możliwości jest: \(\displaystyle{ \frac{10!}{3!}}\).
Ale podobnie mamy z literą M, czyli: \(\displaystyle{ \frac{10!}{3! \cdot 2!}}\)
No i została litera T: \(\displaystyle{ \frac{10!}{3! \cdot 2! \cdot 2!}}\)
spirit121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 14 sty 2008, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Myszków
Pomógł: 3 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: spirit121 »

z pierwszych 7 liter - a,b,c,d,e,f,g możemy utworzyć \(\displaystyle{ {7 \choose 4} 4!}\)różnych napisów czteroliterowych. Z liter b,c,d,e,f,g,h możemy utworzyć już tylko \(\displaystyle{ {6 \choose 3} 4!}\) nowych napisów - no i tak samo już z kolejnymi grupami 7 liter aż do końca - takich grup jest 17 . Zatem można utworzyć \(\displaystyle{ {7 \choose 4} 4! + 17{6 \choose 3}4! = 9000}\) różnych 4 literowych napisów.
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: pelas_91 »

spirit121 pisze:z pierwszych 7 liter - a,b,c,d,e,f,g możemy utworzyć \(\displaystyle{ {7 \choose 4} 4!}\)różnych napisów czteroliterowych.
Przecież litery mogą się powtarzać? Nie zabronili w zadaniu. Równie dobrze może to być 4literowy wyraz BACA. Twój model go nie uwzględnia.
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: tomazoo28 »

Wybaczcie, zgubiłem jedno słowo w treści. Powinno być: "Ile różnych 4-literowych napisów z różnych liter można utworzyć z 24 liter.."

spirit121, dlaczego właśnie \(\displaystyle{ {6 \choose 3}4!}\) ?
spirit121
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 14 sty 2008, o 09:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Myszków
Pomógł: 3 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: spirit121 »

Kolega źle przepisał treść zadania . Mam ten zbiór w domu i treść jest następująca: "Ile różnych 4-literowych napisów z różnych liter można utworzyć z 24 liter alfabetu zakładając, że litery występujące w każdym napisie należą do grupy składającej się z 7 stojących obok siebie w alfabecie liter? "
Zauważ że jest napisane z różnych liter. Ale rozumiem twoje uwagi ponieważ tomazoo28 niedokładnie przepisał treść zadania. Ja zamieściłem rozwiązanie do poprawnej treści.-- 2 maja 2010, 12:57 --Ponieważ gdy weźmiesz litery b,c,d,e,f,g,h to nowe słowa muszą zawierać literę h - wszystkie bez h już wystąpiły wcześniej przy literach a,b,c,d,e,f,g. Zatem musisz wziąć literę h i do tego 3 inne litery. Zatem możesz utworzyć słowo na \(\displaystyle{ {6 \choose 3}4!}\) sposobów. 4! ponieważ tyle jest permutacji 4 literowych słów - b,c,d,e ; b,c,e,d itd.
tomazoo28
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 28 kwie 2009, o 14:12
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy

Ilość napisów które można utworzyć...

Post autor: tomazoo28 »

Dzięki, już rozumiem
ODPOWIEDZ