Ilość kombinacji Warcaby

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Toxic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 paź 2006, o 02:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: Toxic »

Nie znalazłem na forum a sam nie jestem w stanie sie tego doliczyć ... Czy ktos jest w stanie obliczyć ilość kombinacji ustawienia pionków w warcabach 64-polowych ??? Bierzemy pod uwage wszystkie mozliwosci , czyli mozliwosc zdobycia damki, bicia pojedyncze, wielokrotne do tylu itd itp... Gdzies znalazłem ze ta liczba to 10^80... ale skad ona sie wzieła ... Z góry dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11433
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3156 razy
Pomógł: 748 razy

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: mol_ksiazkowy »

Toxic napisał:
Gdzies znalazłem ze ta liczba to 10^80... ale skad ona sie wzieła ...
hmmm...wg mnie liczba gruba zawyżona....ponoć w szachach jest 208 089 907 200 sposobów ustawienia figur na szachownicy tak twierdzi Kasparow...uuups, w warcabach to bedzie duzo mniej.....chocby dlatego że połowa pól "odpada" itd....
Toxic
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 paź 2006, o 02:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: Toxic »

Hmmm mozliwe że to chodzi o liczbe rzędu 10^80. Podobno istnieje rozwiazanie tego problemu bo z tego co mi wiadomo zaden człowiek w warcaby z kompem nie wygra. Gdyz kompy znaja całkowitą liczbe tych kombinacji. Wiem że w jakiejś książce jest rozwiązanie tego problemu ale nie mam pojęcia w jakiej. pozdrawiam i licze na pomoc.
Twarz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 15 paź 2005, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: Twarz »

Noo, skoro kompy wiedza, to sie ich spytaj.
MarcinT
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 23 kwie 2006, o 16:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Otyń/Zielona Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 4 razy

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: MarcinT »

naszczescie w szachy jeszcze kompy nie daja rady
kubek89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 24
Rejestracja: 2 cze 2006, o 14:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Piła

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: kubek89 »

Toxic nie sadze abys umial w warcaby cos wiecej poza znajmoscia zasad. Nie prawda jest, ze istnieje program komputerowy ktory nie przegrywa, poniewaz nie ma podkreslam nie ma takiego algorytmu ktoryby to powodowal.
(jestem bylym MP do lat 16)
Awatar użytkownika
DEXiu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1174
Rejestracja: 17 lut 2005, o 17:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jaworzno
Pomógł: 69 razy

Ilość kombinacji Warcaby

Post autor: DEXiu »

\(\displaystyle{ 10^{80}}\) to jest raczej fizycznie niemożliwe, bo gdyby nawet było wystarczająco dużo pionków każdego koloru, żeby zapełnić całą szachownicę, to nadal mielibyśmy "zaledwie" \(\displaystyle{ 5^{64}}\) możliwości ustawień.
ODPOWIEDZ