Pasażerowie i winda

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: Emiel Regis »

Czterech pasażerów wsiada na parterze do windy, która zatrzymuje się na każdym z 5 pięter domu. Ile jest możliwych sposobów wysiadania tych pasażerów jeśli wszyscy pasażerowie opuszczą windę na dwóch różnych pietrach?
Prosze się nie sugerować moimi wynikami.

Moje dwa rozwiązania:
V^2_5(W^4_2 - 2)
C^2_5(W^4_2 - 2)

[jeśli nieczytelne to tylko wstawić do texa]
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: sushi »

najpierw wybór piętra
1i2, 1i3, 1i4, 1i5, 2i3, kombinacje (5 po 2)=10

ile osób
1i4, 2i3, 3i2, 4i1

(5po 4)(1po1) +(5po 2)(3po3)+(5po 3)(2po2) +(5po 4)(1po1)=...
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: ariadna »

Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: Emiel Regis »

ooo, trafiłem w ulubione zadanie; )
Dziękuje za link, no i teraz można spojrzeć do odpowiedzi które sam zamieściłem małym drukiem. Jedna jest taka sama, natomiast w drugiej zamiast kombinacji są wariacje bez powtórzeń.
No i ja skłaniałem sie jednak do tych wariacji... Bo przecież piętra to nie są szuflady tylko jednak każde ma swój numer i można rozróżniać ich kolejność. Co o tym sadzisz?

To jest chyba kwestia techniczna, no bo ciężko wysiąść najpierw na trzecim a pozniej na pierwszym jadąc od dołu. A jakby w treści zadania bylo np że wsiadają do windy na parterze lub na dachu. To wtedy jaki byłby wynik?
Awatar użytkownika
ariadna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2702
Rejestracja: 22 maja 2005, o 22:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Olsztyn/Berlin
Podziękował: 47 razy
Pomógł: 642 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: ariadna »

Obstaję przy kombinacjach. Mamy 5 pięter i mamy wybrać dwa, i nie ma znaczenia, czy wybierzemy 1 i 3, czy 3 i 1, gdyż to ten sam wybór. Jeśliby wsiadali na dachu (tylko jak:P), to sytuacja wygląda tak samo według mnie.
Awatar użytkownika
Emiel Regis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1495
Rejestracja: 26 wrz 2005, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 225 razy

Pasażerowie i winda

Post autor: Emiel Regis »

hehe, no z dachem to może troche przesadzilem... ale zamiast niego niech bedzie 6 piętro. Wtedy już by była różnica czy wysiadają na pietrze trzecim i pierwszym (czyli jadąc od góry) czy na pierwszym i trzecim (jadąc od dołu). Ten sam zbiór ale ciąg już nie ten sam, a w takiej sytuacji jednak już ciągi dwuelementowe by wypadało rozważać moim zdaniem.
Ale to wystarczyło by chyba pomnożyć obecny wynik razy dwa. Czyli to co było wczesniej plus to samo tylko "od góry":p

A co do wyjściowego zadania to po przemyśleniu sprawy faktycznie bardziej pasują tam kombinacje, dziekuje za odpowiedz.
ODPOWIEDZ