Eulerowskei Grafy 5 rzędu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
ptaszyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2010, o 00:32
Płeć: Mężczyzna

Eulerowskei Grafy 5 rzędu

Post autor: ptaszyn »

Witam, mam pytanie odnośnie grafu eulrowskiego a dokładniej wszystkich izomorficznych grafów eulerowskich 5 rzędu. W tym momencie mam 8 takich grafów przy czym niektóre zawierają pętle i zastanawiam się czy dla grafu eulerowskiego jest to sytuacja dopuszczalna? Szukałem i nigdzie nie ma że nie ale...

Wiecie gdzie mogę znaleźć listę takich grafów albo chociaż ile ich powinno być?

Z góry dziekuje za wsparcie.
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Eulerowskei Grafy 5 rzędu

Post autor: Zordon »

Co rozumiesz pod pojęciem "graf rzędu 5"?
Awatar użytkownika
ptaszyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 lut 2010, o 00:32
Płeć: Mężczyzna

Eulerowskei Grafy 5 rzędu

Post autor: ptaszyn »

jak dla mnie to liczba wierzchołków w grafie, mylę się?
Awatar użytkownika
Zordon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4977
Rejestracja: 12 lut 2008, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 910 razy

Eulerowskei Grafy 5 rzędu

Post autor: Zordon »

Nie spotkałem się jeszcze z takim nazewnictwem, ale mniejsza o to. Należałoby ustalić czy rozważamy grafy proste (krawędzie nieskierowane, bez pętli i krawędzi wielokrotnych), digrafy (krawędzie skierowane) czy multigrafy (dozwolone są wszelkie dziwne rzeczy typu pętle i krawędzie wielokrotne). Jak dla mnie, najsensowniejszy wybór to grafy proste. Wtedy znamy warunek konieczny i dostateczny na to aby graf był eulerowski, zatem pytanie sprowadza się do tego: ile jest nieizomorficznych grafów o 5 wierzchołkach, t. że każdy wierzchołek ma stopień parzysty.
ODPOWIEDZ