Problem wiewiórek

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11406
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Problem wiewiórek

Post autor: mol_ksiazkowy »

Na dziesięciu drzewach rozmieszczonych na okręgu siedzi dziesięć wiewiórek (po jednej na każdym). Od czasu do czasu dwie wiewiórki przeskakują naraz na sąsiednie drzewa. Czy wiewiórki mogą zebrać się na jednym drzewie...?
soliter
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 195
Rejestracja: 13 paź 2005, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jelenia Góra
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 28 razy

Problem wiewiórek

Post autor: soliter »

ponumerujmy drzewa kolejno liczbami ze zbioru \(\displaystyle{ \{n\in\mathbb{N}_{+}:n\le 10\}}\)
zalozmy, ze 10 wiewiorek weszlo na drzewo \(\displaystyle{ \mathbb{D}_{1}}\)
niezmiernie latwo zauwazyc, ze liczba wiewiorek, ktore wykonaly nieparzysta liczbe posuniec, jest nieparzysta (mowa o wiewiorkach z drzew o parzystych numerach)
zatem wiewiorki skoczyly lacznie 2k+1 razy
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Problem wiewiórek

Post autor: Sir George »

soliter: dobre rozwiązanie...!

mol_książkowy: i fajne zadanko...


Ja robiłem je tak: ponumerowałem drzewa liczbami od 1 do 10 (podobnie jak soliter). Następnie każdemu rozmieszczeniu wiewiórek na drzewach przyporządkowałem sumę liczb oznaczających drzewa, na których siedzą wiewiórki (jeśli na danym drzewie siedzie więcej niż jedna wiewiórka, to liczbę oznaczającą drzewo bierzemy w sumie z krotnością równą liczbie wiewiórek).
Z warunków zadania widać, że jeśli dokładnie dwie wiewiórki przeskakują na sąsiednie drzewa, to parzystość sumy odpowiadająca nowej sytuacji pozostaje bez zmiany (jest to tzw. niezmiennik).
Sytuacja końcowa (wszystkie wiewiórki na jednym drzewie) odpowiada sumie parzystej (równej dokładnie 10k). Sytuacja początkowa natomiast odpowiada sumie 55. Stąd widać, że nie jest możliwe spełnienie zadość tezie zadania...
ODPOWIEDZ