Wartość przeciętna

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
gigakropa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2010, o 00:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Wartość przeciętna

Post autor: gigakropa »

W artykule zamieszczonym w gazecie podano, że przeciętna rodzina ma 2,1 dzieci i 1,8 samochodów. Ile jest przeciętnych rodzin ?? Omów to zagadnienie.


Według mnie jest za mało danych. Kombinowałem z odchyleniami i wartościami oczekiwanymi ale zawsze mi czegoś brakuje......

Zadanie z książki "Matematyka Dyskretna" Kenneth A. Ross Charles R.B.Wright
Rozdział 9.3 numer zadania 2.
mkb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 5 paź 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 47 razy

Wartość przeciętna

Post autor: mkb »

Nie ma żadnej. Widziałeś rodzinę z 2,1 dziecka (co do samochodów, to może taka istnieje...)?
gigakropa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2010, o 00:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Wartość przeciętna

Post autor: gigakropa »

To ile jest wtedy przeciętnych rodzin ??
Jeżeli przeciętna rodzina ma 2,1 dzieci i 1,8 samochodów

Może inaczej:

Jak na podstawie wartości przeciętnych/średnich wyliczyć ilość przypadków/obiektów wziętych pod uwagę do obliczenia tych wartości ??
mkb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 244
Rejestracja: 5 paź 2009, o 16:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 47 razy

Wartość przeciętna

Post autor: mkb »

Nie ma sposobu. Moim zdaniem to temat na przemyślenie, co w statystyce oznacza "przeciętny".
Podane wartości wyznaczono dzieląc liczbę dzieci/samochodów w rodzinach przez liczbę rodzin (sprawa jest trochę bardziej skomplikowana jeżeli się dokładniej przyjrzeć), jest to działanie nieodwracalne - gubiące informacje o strukturze.
Nie jesteśmy w stanie wyznaczyć liczby rodzin wziętych do obliczeń, nie wiemy jaki jest rozkład liczby dzieci/samochodów w rodzinach, dotyczy to także rozkładów brzegowych.
gigakropa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 11 sty 2010, o 00:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Wartość przeciętna

Post autor: gigakropa »

Tak właśnie myślałem.

Ale mimo wszystko mam jeszcze jeden pomysł.

Przecież w rodzinie nie może być 0,5 dziecka czy 0,7 samochodu tylko wartość całkowite np 1, 2, 3 itd. Na podstawie tego chyba jestem wstanie obliczyć ile minimalnie musiało być rodzin do uzyskania tych wyników.


Chyba, że się mylę, to mnie popraw żebym się nie przepracowywał
ODPOWIEDZ