Zasada szufladkowa + potęgi(mat. dyskretna)

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
p_lipa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 28 gru 2009, o 19:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zgorzelec/Wrocław

Zasada szufladkowa + potęgi(mat. dyskretna)

Post autor: p_lipa »

Moja logika wkroczyła w dość abstrakcyjną fazę, w związku z czym mam problem z rozwiązaniem jednego zadania.

Pokazać, że istnieją dwie potęgi liczby 3, których różnica dzieli się przez 1997. Pokaż, że istnieje potęga liczby 3, której rozwinięcie dziesiętne kończy się cyframi 001.

Wiem, że rozwiązanie bazuje na zasadzie szufladkowej dirichleta, ale w tym konkretnym przypadku nie potrafię jej sobie odpowiednio wyobrazić, a nigdzie nie mogę znaleźć analogicznych przykładów.

Z góry dzięki za podpowiedzi i ewentualne rozwiązania

--
Pozdrawiam
Piotr Lipiak
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, o 21:45 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Zasada szufladkowa + potęgi(mat. dyskretna)

Post autor: Brzytwa »

p_lipa pisze:Pokazać, że istnieją dwie potęgi liczby 3, których różnica dzieli się przez 1997.

Każda potęga musi dawać jaką resztą przy dzieleniu przez 1997. Więc bierzemy 1998 różnych potęg 3. Z zasady szufladkowej mamy, że pewne dwie dają tą samą resztę. Spełniają one oczywiście wówczas tezę zadania.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Zasada szufladkowa + potęgi(mat. dyskretna)

Post autor: BettyBoo »

Druga częśc to jest bezpośredni wniosek z tw Eulera. Ponieważ \(\displaystyle{ NWD(3,1000)=1}\), to oczywiście istnieje takie \(\displaystyle{ n}\), że \(\displaystyle{ 3^n\equiv_{1000}1}\) (takim \(\displaystyle{ n}\) jest np \(\displaystyle{ \varphi(1000)}\)).

Można też na upartego z Dirichleta (analogicznie jak poprzednio) - rozpatrujesz 1001 potęg liczby 3. Dwie muszą dawać tą samą resztę, więc ich różnica jest podzielna przez 1000. Wobec tego \(\displaystyle{ k>n\ \Rightarrow 3^k-3^n=3^{n}(3^{k-n}-1)}\) jest podzielne przez 1000. Ponieważ żadna potęga 3 nie dzieli się przez 1000, to przez 1000 dzieli się ta druga liczba, co daje tezę.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ