adresowanie listów

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

adresowanie listów

Post autor: pelas_91 »

Pewien roztargniony napisał 10 listów, zaadresował 10 kopert, a potem włożył listy do kopert i wysłał. Ile jest możliwości takiego włożenia listów, aby co najmniej dwa pierwsze, które włożył do kopert, dotarły do właściwego adresata?

Wiem, że zadanie pojawiło się już na forum. Jednak mnie nie chodzi o wynik ale o rozwiązanie. Sam przyjąłem już dwie strategie rozwiązania, niestety obie błędne.
Aniolek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 10 gru 2007, o 23:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

adresowanie listów

Post autor: Aniolek »

Wynik to ja też znam
Tommaso
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 2 mar 2010, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 1 raz

adresowanie listów

Post autor: Tommaso »

Mógłby ktoś rozkminić to zadanie? Myślałem że będzie \(\displaystyle{ 8 ^{8}}\) ale się myliłem.
Awatar użytkownika
pelas_91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 838
Rejestracja: 7 cze 2007, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 119 razy
Pomógł: 71 razy

adresowanie listów

Post autor: pelas_91 »

Zadanie oczywiście pochodzi ze zbioru zadań Pazdry. W oryginale miało dwa podpunkty. Pierwszy pytał ile jest możliwości zupełnie przypadkowego ułożenia listów - odp 10! bo na tyle sposobów możemy spermutować 10 elementowy zbiór.

A teraz trzecie podejście po kilkumiesięcznej przerwie do podpunktu b) tego zadania (o który sam pytałem):

Dwa pierwsze listy trafiają do dobrych osób - są to konkretne dwa listy, nic nie losuje -> 1 możliwość.
Pozostałych 8 listów trafia sobie gdzie chce - zupełnie przypadkowe ułożenie - czyli prowadząc takie rozumowanie jak w a) odpowiedź to 8!


Nie mam pojęcia czemu wtedy tak na to nie patrzałem. Odpowiedź zgodna z tym co w zbiorze, co więcej to zadanie zgodnie ze Starą Podstawą Programową (sprzed 2007 roku) obowiązywało kiedyś na poziomie podstawowym, więc musi być proste.
Widocznie potrzebowałem przerwy od kombinatoryki żeby to zauważyć. Będę wdzięczny za komentarze i uwagi.
gosia19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 9 maja 2008, o 18:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 20 razy

adresowanie listów

Post autor: gosia19 »

A jakby było, gdyby np. Pan Roztargniony chciał włożyć 8 listów do 10 kopert? Na ile sposobów mógłby to zrobić?
mat_61
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4618
Rejestracja: 8 lis 2009, o 10:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Racibórz
Pomógł: 866 razy

adresowanie listów

Post autor: mat_61 »

Byłaby, to wariacja 8-elemetowa bez powtórzeń ze zbioru 10-elementowego.

Możesz sobie to wyobrazić jako losowanie numeru koperty (zbiór 10-elementowy) dla kolejnych listów (ciąg 8-elementowy)
gosia19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 350
Rejestracja: 9 maja 2008, o 18:18
Płeć: Kobieta
Podziękował: 70 razy
Pomógł: 20 razy

adresowanie listów

Post autor: gosia19 »

Dzięki
Tak myślałam, ale chciałam się upewnić.
ODPOWIEDZ