Ciągi zerojedynkowe

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Majorkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 14 paź 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Jasło
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 33 razy

Ciągi zerojedynkowe

Post autor: Majorkan »

Ile jest ciągów długości n o wyrazach 0 i 1 oraz tej własności, że żadne 3 kolejne wyrazy ciągu nie są takie same?
andrew2303
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 27 paź 2009, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Morąg
Pomógł: 2 razy

Ciągi zerojedynkowe

Post autor: andrew2303 »

0,0,1,...
0,1,0,...
0,1,1,... \(\displaystyle{ 2^{3}}\)-2= 8-2 =6
1,0,0,... wszystkich było by 8 ale 2 ostatnie były by złożone z takich samych składników
1,0,1,... albo z samych 0, albo z samych 1,co by było niezgodne z treścią zadania
1,1,0,...
Awatar użytkownika
Majorkan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 14 paź 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Jasło
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 33 razy

Ciągi zerojedynkowe

Post autor: Majorkan »

Jak napisałem, chodzi o ciągi długości n, gdzie n jest dowolnie ustaloną liczbą naturalną dodatnią (myślałem, że to oczywiste).

Swoją drogą, chyba udało mi się to już rozwiązać; w każdym razie dostałem w miarę sensowny wynik. Zadanie z pewnością jest ciekawe, dlatego chętnie zobaczyłbym jeszcze czyjeś rozwiązanie.
abc666

Ciągi zerojedynkowe

Post autor: abc666 »

Najłatwiej to zrobić rekurencyjnie, poprze doklejanie 0 lub jedynki z danej strony, zaczynamy od ciągów trójelementowych i doklejamy 0 lub 1 (ciągi krótsze rozpatrujemy osobno). Jak na końcu są dwa zera to możemy dokleić jedynkę, a jak dwie jedynki to zero, w pozostałych przypadkach możemy co chcemy ale z znowu patrzymy co jest na końca, czy zero czy jedynka. Po zapisaniu tych wszystkich zależności dostajemy prostą ale zapewne żmudną przy rozwiązywaniu rekurencję liniową, która daje wynik.
ODPOWIEDZ