dzielenie drużyny... i więcej

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
piootrekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 4 paź 2009, o 13:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

dzielenie drużyny... i więcej

Post autor: piootrekk »

otóż mam 3 zadania z którymi mam nie mały kłopot, mam nadzieje że ktoś byłby w stanie mi pomóc.

1)16 osób dzieli się losowo na dwie równe drużyny, na ile sposobów można to zrobic:
a) żeby janek i franek byli w tej samej drużynie
b) aby byli oni w osobnych drużynach

2)Na prostej k wybrano 5 punktów a poza nią 8 punktów tak że zadne z nich nie są współimienninowe ( nie wiem czy dobrze napisałem ten wyraz ale chodzi o to ze zadne trzy punkty nie mogą się łączyć w linii prostej, oprocz tych na prostej k oczywiscie). Ile trójkątów można ułożyć z tych punktów.

3) Z szeciobocznych klocków zawierających litery alfabetu (24 litery) ułożono napis MATEMATYKA. Ile wyrazów mających sens bądź nie z pozostałych klocków.


Bardzo bym prosił zeby ktoś w miare możliwości mi wyjaśnił w jaki sposób podchodzić do takich zadań bo mam duży problem z rozpoznaniem jaki to jest typ zadania i jak liczyć takie zadanie, przez kombinacje czy wariacje itp...

W zadaniu 1. w a) wydaje mi się ze powinna to być po prostu kombinacja 6 elementów z 14 gdyż juz dwa mamy elementy i do nich dolosowujemy 6 kolejnych , a druga grupa tworzy się z reszty.

Co do reszty to tężnie myslałem nad nimi ale nic sam nie jestem w stanie wymyślić, więc proooszę bardzo o pomoc :]-- 26 paź 2009, o 20:47 --bu, same lenie na forum nikt mi nie pomógł , temat do usunięcia proszę.
ODPOWIEDZ