Gra w słupki

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
zygfryd123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 14 paź 2009, o 10:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Gra w słupki

Post autor: zygfryd123 »

Witam,
nie wiem jak podejść do rowiązania poniższego zadania. Potrzebuję jakiejś podstawy teoretycznej.. Liczyłem ilość kombinacji dla danej rozgrywki i w zależności od parzystości liczby, wybierałem zwycięzcę. Jest to chyba zły pomysł.

Znalazłem także informacje o grze NIM. W której dąży się do sytuacji w której NimSuma = 0.
NimSuma to wszystkie wielkości słupków zXORowane xD. W tym przypadku, gdy można podnieść 2,3,5 patyczków, sposób nie sprawdza się.

Kolejna próba była również z nimSumami. Zwycięzcę wyłaniano na podstawie parzystości nimSumy, lecz w tym zadaniu sposob również się nie sprawdza.
Nie wiem jak to ugryźć.


Zadanie:
Gracze(A i B) podnoszą na zmianę patyczki: 2,3 lub 5.
Na początku jest n stosów, a i-ty stos zawiera a patyczków.
1 2 3 4
1 2 3 4 5 6
100 101 102
itd...
Przegrywa ten, kto nie może zrobić ruchu. Należy wyznaczyć kto wygra i jeśli wygra gracz A, wówczas podać z którego stosu bierze patyczki i ile.. Dodatkowo, jeśli jest więcej ruchów, należy podac ten ruch, w którym podnoszonych jest najwiecej patyczków ze stosu o najmniejszym numerze.

Np.
1 2 3 4
Wygra gracz A, gdy podniesie 3 patyczki ze stosu 4.


Dziękuję za uwagę.
ODPOWIEDZ