Rzuty monetami - podstawy w rozumowaniu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
marcin22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 29 wrz 2006, o 19:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: W-wa
Podziękował: 7 razy

Rzuty monetami - podstawy w rozumowaniu

Post autor: marcin22 »

Witam, powtarzam właśnie kombinatorykę i prawdopodobieństwo do matury i mam pewne wahania co do rozumowania jednego specyficznego (aczkolwiek zapewne banalnego) zadania, które brzmi:

Kod: Zaznacz cały

Rzucamy dwa razy monetą. Wypisz wyniki sprzyjające zdarzeniom- A - wypadła większa liczba orłów niż liczba reszek, B - wypadły co najmniej dwa orły, C - wypadły co najwyżej dwie reszki.
Moje pytania:
1. Czy w tego typu zadaniach jeżeli nie jest wspomniane że monety się jakoś różnią (mają różne nominały itp.) rozpatrujemy wynki typu RO, OR (reszka z orłem tylko w 2 różnych kolejnościach) co dało by 4 możliwe wyniki- OO, RO, OR, RR?
2.Czy jeżeli byłyby to np. 3 rzuty monetą to wyrażenie "wypadła większa liczba orłów niż liczba reszek" mam rozumieć w ten sposób, że np. mogły wypaść 3 orły i zero reszek czy tylko brane są pod uwagę kombinacje z 2 orłami (a więc OOR no i tu pozostaje pytanie zawarte w 1 moim pytaniu czy liczą się też wyniki typu ORO i ROO)?-- 10 października 2009, 14:21 --???
ODPOWIEDZ