Kilka zadań z kombinatoryki (Egzamin)

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
szakal91

Kilka zadań z kombinatoryki (Egzamin)

Post autor: szakal91 »

Witam,
mam małe problemy z kombinatoryką, jeżeli ktoś z Was mógłby napisać rozwiązania tych zadań to na poprawce było by mi dużo łatwiej.

1.
Zbadano 50 samochodów na zawartość zanieczyszczeń: N1,N2,N3. Wśród badanych aut jedno nie spełniało żadnej z norm, trzy przekroczyły poziom N1 i N3, sześć przekroczyło poziom N1, cztery N2, trzy N3. Ile samochodów spełnia wszystkie normy?

2.
Na ile sposobów można rozdać trzem mężczyznom pięć rodzajów trunków zakładając że każdy z nich otrzyma przynajmniej jeden trunek i wszystkie trunki zostaną rozdane.

3.
Trzy taksówki mają przewieźć 12 gości na kolację. Każda taxówka może zabrać do 4 pasażerów. Po to by kurs był opłacalny w każdej taxówce muszą jechać conajmniej dwie osoby. Na ile sposobów Ci ludzie mogą dotrzeć na kolację, jeżeli założymy że na życzenie część z nich jendak nie więcej niż 6 może przejśc do lokalu pieszo.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam-- 22 wrz 2009, o 18:44 --Witam,
udało mi się dojść samemu do rozwiązania zadania numer 2.
Chodzi o liczby Stirlinga pierwszego poziomu.
Rozwiązanie:
S(5,3)
Wynik wychodzi 35, jeżeli komuś się przyda. A wzór na rozwiązanie jest na wikipedii.

Pozdrawiam

P.S Umie ktoś ruszyć pozostałe zadania ?
ODPOWIEDZ