Identyfikacja problemu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Jurek12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 6 sie 2009, o 12:46
Płeć: Mężczyzna

Identyfikacja problemu

Post autor: Jurek12 »

Witam,
Mam następujący problem.
Mam zbiór np. \(\displaystyle{ S = \{1,2,3,4\}}\) oraz rodzinę jego podzbiorów np. \(\displaystyle{ A = \{A_1, A_2, A_3, A_4\}, A_1=\{1,2,3\}, A_2=\{1,2,3,4\}, A_3 =\{2,3,4\}, A_4 = \{3, 4\}}\).
Chcę znaleźć wszystkie zbiory uporządkowane zawierające elementy wybrane jako reprezentant każdego podzbioru. Brzmi trochę jak transwersala (dla powyższego przykładu \(\displaystyle{ \{1,2,3,4\}}\)), ale ważna jest dla mnie kolejność, to znaczy, chciał bym wygenerować wszystkie możliwości takie jak <1,2,3,4>, <2,1,3,4>, <3,1,2,4> itd, gdzie kolejna pozycja '\(\displaystyle{ i}\)' to reprezentant podzbioru \(\displaystyle{ A_i}\). Oczywiście elementy nie mogą się powtarzać.
Jak to ugryźć? Czy jest to jakiś standardowy problem kombinatoryczny tylko tego nie widzę? Czy jest jakiś algorytm rozwiązujący go? Proszę o pomoc.
Jeżeli wyraziłem się niejasno proszę o informację :)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 6 sie 2009, o 17:19 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

Identyfikacja problemu

Post autor: Dumel »

mam trzy pomysły-wszytkie kiepskie
1. graf i szukanie prostych ścieżek
2. rekurencja
3. brutalne sprawdzenie wszystkich możliwości

raczej mało wydajne więc może nie bede tego rozwijał
ODPOWIEDZ