graf planarny - jak sprawdzic

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
assimar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 cze 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: assimar »

Witam,
jest to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym wszystkich serdecznie powitać,

Jestem po wykładzie na temat grafów i dopiero teraz na spokojnie przetwarzając wyniknął mi problem: dajmy że mamy graf kopertę (rys. 1) można go przedstawić na dwa sposoby, pierwszy z przecinającymi się krawędziami i drugi bez "skrzyżowań", na podstawie tw w+s-k=2 stwierdzam ze graf ten jest planarny, jednak ściany mogłem odczytać tylko z drugiej wersji koperty. Teraz dajmy, że mam jakiś inny graf, którego nie potrafię przedstawić bez "skrzyżowań" (rys. 2), jak mam sprawdzić czy jest planarny?
miodzio1988

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: miodzio1988 »

No łatwo możesz pokazać, że planarny on nie jest. Jesli nie spełnia tw Eulera to nie jest planarny. Musiałeś mieć na wykładzie też wnioski z tw Eulera, nie? Czy ten graf spełnia te wnioski ? ( poszukaj w necie tych wniosków, bo bardzo sie przydają w takich sprawach).
assimar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 cze 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: assimar »

ok, tu masz racje ze tw eulera załatwi sprawę, ale to ze graf jest eulerowski nie Leftrightarrow jest planarny, czy istnieje jakaś uniwersalna metoda sprawdzania polarności?
miodzio1988

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: miodzio1988 »

Uniwersalna? No są różne twierdzenia, które nam mówią o planarności(albo o jej braku). Poznasz je na wykładach.
assimar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 cze 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: assimar »

Sorki, że nie ująłem tego w pierwszym poście, ale ja jestem w I liceum, a wykład był gościnnym wiec nie będę miał okazji zapyta osoby go prowadzącej. Czy mógłbyś mi napisać nazwy tych twierdzeń, które mogą się tu przydać, resztę wygoogluje już sam
miodzio1988

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: miodzio1988 »

"Grafy planarne" - google już zrobi resztę. A kto u Was gościł?
assimar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 cze 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: assimar »

Chłopak, który zdobył I miejsce w OM - Kuba Oćwieja
miodzio1988

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: miodzio1988 »

assimar pisze:Chłopak, który zdobył I miejsce w OM - Kuba Oćwieja
Nie znam No ale spoko. Wszystko zatem wyjaśnione?
assimar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 9 cze 2009, o 20:19
Płeć: Mężczyzna

graf planarny - jak sprawdzic

Post autor: assimar »

jak na razie tak, jak by coś wynikło to będę pytać dalej, dzięki.
ODPOWIEDZ