graf prosty

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
olkab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2009, o 23:02
Płeć: Kobieta

graf prosty

Post autor: olkab »

Udowodnić,że graf prosty o co najmiej dwóch wierzchołkach zawsze ma przynajmniej dwa wierzchołki tego samego stopnia.
Wydaje mi się ze mozna zrobic to przez sprzecznosc,czyli przypuscic,ze istnieje taki graf,w którym każdy wierzchołek ma inny stopien,ale dalej niewiem jak to zrobic.

dzieki
miodzio1988

graf prosty

Post autor: miodzio1988 »

olkab pisze:Udowodnić,że graf prosty o co najmiej dwóch wierzchołkach zawsze ma przynajmniej dwa wierzchołki tego samego stopnia.
Wydaje mi się ze mozna zrobic to przez sprzecznosc,czyli przypuscic,ze istnieje taki graf,w którym każdy wierzchołek ma inny stopien,ale dalej niewiem jak to zrobic.

dzieki
Dobrze kombinujesz
Przypuscmy, że kazdy wierzchołek naszego grafu ma inny stopien. Jest zatem taki wierzchołek, który ma stopień 0 i taki, który ma stopien \(\displaystyle{ n-1}\)(n to liczba wierzchołkow grafu G) No i mamy sprzecznosc Bo jest wierzchołek, który sąsiaduje z kazdym innym wierzchołkiem i taki wierzchołek, który nie sąsiaduje z żadnym innym)
olkab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2009, o 23:02
Płeć: Kobieta

graf prosty

Post autor: olkab »

Dziekuje
Mam jeszcze pytanie:Czy grafy o identycznej liczbie krawedzi,wierzcholkow,wierzcholkow wiszacych i identycznych ciągach stopni są izomorficzne ?
miodzio1988

graf prosty

Post autor: miodzio1988 »

Jak definiujesz wierzchołek wiszący ?
olkab
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 17 maja 2009, o 23:02
Płeć: Kobieta

graf prosty

Post autor: olkab »

Wierzchołek stopnia 1
miodzio1988

graf prosty

Post autor: miodzio1988 »

Wydaję mi się, że tak , ale ręki sobie nie dam uciąć (wsrod drzew poszukaj kontrprzykładu)
ODPOWIEDZ