zbiór, prawdopodobieństwo

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
madaf007
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 131
Rejestracja: 4 wrz 2008, o 17:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 33 razy

zbiór, prawdopodobieństwo

Post autor: madaf007 »

Ze zbioru X = {\(\displaystyle{ x: x \in C \wedge |x+4| \leqslant2}\)} losujemy dwa razy (bez zwracania) po jednej liczbie. Oznaczamy te liczby w kolejności losowania, a oraz b. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia A - para liczb (a, b) jest rozwiązaniem nierówności x-y-2 < 0.


Wiem już, że X = {-6, -5, -4, -3, -2}
Zrobiłem do momentu obliczenia wszystkich zdarzeń elementarnych \(\displaystyle{ \Omega}\) = 20, ale mam zaćmienie jeśli chodzi o obliczenie zdarzeń elementarnych sprzyjających zdarzeniu A. Podpowiem, że ma wyjść 14.
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

zbiór, prawdopodobieństwo

Post autor: lina2002 »

Musiszz skorzystać z warunku \(\displaystyle{ x-y-2<0}\)
Dla \(\displaystyle{ x=-6}\) warunek przyjmie postać \(\displaystyle{ -6-y-2<0}\) ,czyli \(\displaystyle{ -8<y}\) \(\displaystyle{ y \in \{-5,-4,-3,-2\}}\)
Dla \(\displaystyle{ x=-5}\) \(\displaystyle{ y>-7}\) \(\displaystyle{ y \in \{-6,-4,-3,-2\}}\)
Dla \(\displaystyle{ x=-4}\) \(\displaystyle{ y>-6}\) \(\displaystyle{ y \in \{-5,-3,-2 \}}\)
Dla \(\displaystyle{ x=-3}\) \(\displaystyle{ y>-5}\) \(\displaystyle{ y \in \{-4,-2}}\)
Dla \(\displaystyle{ x=-2}\) \(\displaystyle{ y>-4}\) \(\displaystyle{ y=-3}\)
Czyli jest \(\displaystyle{ 14}\) takich par.
ODPOWIEDZ