Problem z rozróżnieniem wariacji i permutacji w zadaniu

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
ing
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2009, o 21:39
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 2 razy

Problem z rozróżnieniem wariacji i permutacji w zadaniu

Post autor: ing »

Witam !

Mam dwa prawie identyczne zadania(różnią się jedynie liczbami), które robi się na dwa sposoby, czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego pierwsze liczy się jako permutacje a drugie wariacje bez powtórzeń ?

Do windy zatrzymujacej sie na 7 pietrach wsiadlo 6 osob Na ile sposobow osoby te moga opuscic winde jesli kazda z nich wysiada na innym pietrze.

Do windy zatrzymujacej sie na 10 pietrach wsiadly 4 osoby. Na ile sposobow osoby te moga opuscic winde jesli kazda z nich wysiada na innym pietrze.
Awatar użytkownika
mcbob
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 479
Rejestracja: 15 gru 2008, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poland
Pomógł: 69 razy

Problem z rozróżnieniem wariacji i permutacji w zadaniu

Post autor: mcbob »

ing pisze:czy ktoś potrafi mi wytłumaczyć dlaczego pierwsze liczy się jako permutacje a drugie wariacje bez powtórzeń ?
Obydwa można robić jako wariacje bez powtórzeń.

Tylko że w pierwszym nam się mianownik redukuje co da nam 7! czyli permutacje zbioru siedmioelementowego. To pokazuje że zadanie to da się liczyć jako permutacje.
Dlaczego tak jest to chyba widać. Mamy 6 osób + puste piętro i zmieniamy w tym tylko kolejność. W przypadku drugim tak się nie da ponieważ mamy 4 osoby + 6 pustych pięter (których nie rozróżniamy tzn. rozróżniamy tylko te na których wysiadły osoby).
Drugie da się zrobić jako \(\displaystyle{ {10 \choose 6} * 4!}\)
ODPOWIEDZ