Ile różnych kodów może powstać?

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
szara1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2009, o 15:00
Płeć: Kobieta

Ile różnych kodów może powstać?

Post autor: szara1987 »

Witam,
mam problem z zadankiem...Nie wydaje sie takie trudne........a jednak

"Ile różnych kodów składających się z dwóch liter i trzech cyfr może powstać, jeżeli założymy że:
3 cyfry wybieramy spośród 10 (od 0 do 9), a litery spośród A,B lub C? Znaki w kodzie moga się powtarzać."

Oto nad czym się zastanawiam:

nie jest w zadaniu powiedziane czy najpierw mają znajdować się w kodzie literki, cyferki czy też może to być na zmianę. Dlatego wydaje mi się że to zadanie można rozwiązać na 3 sposoby:
* najpierw literki ( czyli będzie wariacja z powtórzeniami "2 z 3" i potem do tego dodać wariacje z powtórzeniami odnośnie cyferek: "3 z 10" )
* najpierw cyferki ( czyli będzie wariacja z powtórzeniami "3 z 10" i potem do tego dodać wariacje z powtórzeniami odnośnie literek "2 z 3" )
* kolejność nie ma znaczenia ( czyli wariacja z powtórzeniami "2 z 3" pomonożona przez wariacje z powtórzeniami "3 z 10" )

nie wiem czy dobrze rozumię to zadanie? Zastanawiam się także czy te wariacje się do siebie dodaje czy się je mnoży?
proszę o rzucenie na to okiem i pomoc. Za każdą wskazówkę będę ogromnie wdzięczna,
z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Ateos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1100
Rejestracja: 10 maja 2008, o 17:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Swarzędz
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 214 razy

Ile różnych kodów może powstać?

Post autor: Ateos »

"Ile różnych kodów składających się z dwóch liter i trzech cyfr może powstać, jeżeli założymy że:
3 cyfry wybieramy spośród 10 (od 0 do 9), a litery spośród A,B lub C? Znaki w kodzie moga się powtarzać."
3x3x10x10x10 i to razy 5! bo miejscami moga sie zamieniac
ODPOWIEDZ