Funkcje zbioru w zbiór.

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
dee_jay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 11 razy

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: dee_jay »

wbb pisze:Dane są zbiory \(\displaystyle{ A=\{1,2,3\}}\), \(\displaystyle{ \{B=5,6,7,8,9\}}\).
a) Ile jest wszystkich funkcji ze zbioru \(\displaystyle{ A}\) w zbiór \(\displaystyle{ B}\)?
b) Ile jest wszystkich funkcji ze zbioru \(\displaystyle{ A}\) w zbiór \(\displaystyle{ B}\), które dla różnych argumentów przyjmują różne wartości?
c) Ile jest wszystkich funkcji rosnących ze zbioru \(\displaystyle{ A}\) w zbiór \(\displaystyle{ B}\)?
Znalazłem to zadanie na forum, lecz nikt go nie rozwiązał. Proszę o rozwiązanie.

Na przyszłość nie zakładaj nowego tematu, tylko cierpliwie poczekaj na rozwiązanie.
abc666

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: abc666 »

a)
\(\displaystyle{ 5^3}\)
b)
Awatar użytkownika
dee_jay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 11 razy

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: dee_jay »

w b) ma wyjść \(\displaystyle{ 60}\)

wytłumacz c)
abc666

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: abc666 »

c policzyłem w pamięci

b) racja, zapomniałem że te trzy elementy mogą być w różnej kolejności czyli
\(\displaystyle{ {5 \choose 3} *3!}\)
xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: xiikzodz »

b) Wartość w 1 na 5 sposobów w 2 na 4 sposoby w 3 na 3 sposoby - razem \(\displaystyle{ 5\cdot4\cdot 3}\).

c) Wystarczy policzyć funkcje niemalejące \(\displaystyle{ \{1,2,3\}\to\{0,1,2,3,4\}}\). W tym celu wybieramy ze zbioru \(\displaystyle{ \{1,2,3,4,5,6,7,8\}}\) trzy liczby. Następnie określamy f(1) to liczba elementów mniejszych najmniejszej wybranej, f(2) liczba elementów mniejszych od drugiej pod względem wielkości spośród wybranych oraz f(3) liczbę elementów mniejszych od największej wybranej. To daje wzajemnie jednoznaczne przyporządkowanie wyborów trzech spośrówd ośmiu elementów funkcjom roznącym. Stąd odpowiedź: \(\displaystyle{ \binom{8}{3}}\).

Ach, to powyżej nie na temat, ale może się przydać, bo liczy funkcje niemalejące. Do policzenia rosnących nie trzeba się aż tak gimnastykować. Wybieramy 3 elementy ze zbioru {5,6,7,8,9} najmniejszy z nich to wartość funkcji w 1 itd. Czyli odpowiedź \(\displaystyle{ \binom 53}\).
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2009, o 23:50 przez xiikzodz, łącznie zmieniany 1 raz.
abc666

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: abc666 »

xiikzodz, coś mi tu nie pasuje, stosując to samo rozumowanie dla funkcji rosnących
\(\displaystyle{ \{1,2\} \rightarrow \{0,1,2, 3\}}\) wyszło by 15 a nie ma ich tyle
.1 0
2 1 | 2 2 | 2 3
.1 1
2 2 | 2 3
.1 2
2 3
czyli 6
Awatar użytkownika
dee_jay
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwie 2009, o 13:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 11 razy

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: dee_jay »

Pogubiłem się. Odpowiedzi mają być takie:
a)\(\displaystyle{ 125}\)
b)\(\displaystyle{ 60}\)
c)\(\displaystyle{ 10}\)

xiikzodz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1874
Rejestracja: 4 paź 2008, o 02:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lost Hope
Podziękował: 28 razy
Pomógł: 502 razy

Funkcje zbioru w zbiór.

Post autor: xiikzodz »

Policzyło mi się funkcje niemalejące, bo to zresztą nieco ciekawsze. Rosnące jeszcze prościej. Już poprawione tam wyżej.
ODPOWIEDZ