Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Harry Xin »

Oznaczmy przez \(\displaystyle{ d_{n}}\) liczbę wszystkich ciągów długości \(\displaystyle{ n}\) o wyrazach ze zbioru \(\displaystyle{ \{0,1,2\}}\), w których nie występują ani dwie jedynki ani dwie dwójki pod rząd. Np. \(\displaystyle{ d_{3}=17}\), gdyż żądanymi ciągami są 000, 001, 002, 010, 012, 020, 021, 100, 101, 102, 120, 121, 200, 201, 202, 210, 212.
Znajdź wzór ogólny dla \(\displaystyle{ d_{n}}\), korzystając z metod funkcji tworzących.

Co wiem ponadto:
\(\displaystyle{ d_{0}=1, \ d_{1}=3, \ d_{2}=7, \ d_{3}=17, \ d_{4}=41, \ d_{5}=99,...}\)
Wzór rekurencyjny: \(\displaystyle{ d_{n+2}=2d_{n+1}+d_{n}}\)
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Szemek »

Na razie rozwiązanie bez funkcji tworzących - a właściwie to jest rozwiązanie równania rekurencyjnego. Jeśli uda mi się zrobić za pomocą funkcji tworzących to poniższe rozwiązanie będzie sprawdzeniem/potwierdzeniem wyniku.
\(\displaystyle{ x^2-2x-1=0 \\
\Delta_x = 8 \\
\sqrt{\Delta_x} = 2\sqrt{2} \\
x_1 = \frac{2-2\sqrt{2}}{2} \qquad x_2 = \frac{2+\sqrt{2}}{2} \\
x_1 = 1-\sqrt{2} \qquad x_2 = 1+\sqrt{2} \\
d_n = c_1 \cdot (1-\sqrt{2})^n + c_2 \cdot (1+\sqrt{2})^n \\
\begin{cases} 1 = c_1 + c_2 \\ 3 = c_1 (1-\sqrt{2}) + c_2 (1+\sqrt{2}) \end{cases} \\
\begin{cases} c_1 = \frac{1-\sqrt{2}}{2} \\ c_2 = \frac{1+\sqrt{2}}{2} \end{cases} \\
d_n = \frac{1-\sqrt{2}}{2} \cdot (1-\sqrt{2})^n + \frac{1+\sqrt{2}}{2} \cdot (1+\sqrt{2})^n \\
d_n = \frac{1}{2} \left[ (1-\sqrt{2})^{n+1} + (1+\sqrt{2})^{n+1} \right]}\)
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Harry Xin »

Tak już zdążyłem zrobić samemu. Mam nadzieję, że to tylko Twoja rozgrzewka przed zaprezentowaniem "chociaż wskazówki" co do funkcji tworzących i uda Ci się to zrobić.
Ja już nie mam za bardzo pomysłów.
A w ogóle można rekurencję wykorzystać? Kombinowałem z wyznaczeniem środkowego wyrazu i zapisanie po drugiej stronie średniej arytmetycznej wyrazów sąsiednich, ale niestety muszę jeszcze odjąć wyraz poprzedni...-- 4 kwietnia 2009, 21:27 --A coś takiego?
\(\displaystyle{ \begin{cases} a_{0}=1 \\ a_{1}=3 \\ a_{n}=2a_{n-1}+a_{n-2} \end{cases}}\)
Niech \(\displaystyle{ f\left(x\right)=\sum_{n=0}^{\infty}f_{n}x^{n}=1+3x+\sum_{n=2}^{\infty}\left(2f_{n-1}+f_{n-2}\right)x^{n}=1+3x+2xf\left(x\right)+x^{2}f\left(x\right)}\)
\(\displaystyle{ x^{2}f\left(x\right)+2xf\left(x\right)-f\left(x\right)=-1-3x}\)
\(\displaystyle{ f\left(x\right)\left(x^{2}+2x-1\right)=-1-3x}\)
\(\displaystyle{ f\left(x\right)=-\frac{\left(1+3x\right)}{x^{2}+2x-1}}\)
\(\displaystyle{ f\left(x\right)=\frac{A}{x+1-\sqrt{2}}+\frac{B}{x+1+\sqrt{2}}}\)

Mógłby ktoś sprawdzić mój tok rozumowania?
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Szemek »

pokażę, co wytworzyłem wczoraj,
to jest wersja robocza, nie mogę dopracować końcówki, bo mam jeszcze braki w szeregach z analizy

też na początku tak rozpisywałem, ale zauważyłem, że nie uwzględniłem kilku wyrazów z szeregu


\(\displaystyle{ F(x) = \sum_{i=0}^{\infty} d_i x^i = d_0 + d_1 x + \sum_{i=2}^{\infty} d_i x^i = 1+3x + \sum_{i=2}^{\infty} (2d_{i-1}+d_{i-2})x^i = \\
= 1+3x+2x \sum_{i=2}^{\infty} d_{i-1} x^{i-1} + x^2\sum_{i=2}^{\infty} d_{i-2} x^{i-2} = 1+3x+2x \sum_{i=1}^{\infty} d_{i} x^{i} + x^2\sum_{i=0}^{\infty} d_{i} x^{i} = \\
= 1 + 3x + 2x(F(x)-1)+x^2F(x)}\)


\(\displaystyle{ F(x) = 1 + x + 2xF(x)+x^2F(x) \\
F(x)[1-2x-x^2] = 1+x \\
F(x) = \frac{1+x}{1-2x-x^2} \\
\frac{1+x}{1-2x-x^2} = \frac{A}{1-(1-\sqrt{2})x} + \frac{B}{1-(1+\sqrt{2})x} \\
A = \frac{1-\sqrt{2}}{2} \qquad B = \frac{1+\sqrt{2}}{2} \end{cases}}\)


na wykładzie z dyskretnej pojawiło się coś takiego:
\(\displaystyle{ A = \frac{\alpha}{\alpha -\beta} \qquad B = \frac{-\beta}{\alpha - \beta}}\)
\(\displaystyle{ F(x) = \frac{A}{1-\alpha x} + \frac{B}{1- \beta x} = A \sum_{i=0}^{\infty} \alpha^i x^i + B \sum_{i=0}^{\infty} \beta^i x^i = \sum_{i=0}^{\infty} \frac{\alpha^{i+1}+\beta^{i+i}}{\alpha -\beta} x^i}\)

\(\displaystyle{ \frac{\frac{1-\sqrt{2}}{2}}{1-(1-\sqrt{2})x} = \frac{1-\sqrt{2}}{2} \sum_{i=0}^{\infty} (1-\sqrt{2})^i x^i}\)
\(\displaystyle{ \frac{\frac{1+\sqrt{2}}{2}}{1-(1+\sqrt{2})x} = \frac{1+\sqrt{2}}{2} \sum_{i=0}^{\infty} (1+\sqrt{2})^i x^i}\)
\(\displaystyle{ F(x) = \frac{1-\sqrt{2}}{2} \sum_{i=0}^{\infty} (1-\sqrt{2})^i x^i + \frac{1+\sqrt{2}}{2} \sum_{i=0}^{\infty} (1+\sqrt{2})^i x^i}\)

dobrze jakby jeszcze się ktoś włączył do pomocy,
będę także wdzięczny
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Harry Xin »

Mógłbyś sprecyzować o co chodzi z tymi kilkoma nieuwzględnionymi przeze mnie wyrazami z szeregu?
Tego z wykładu z dyskretnej nie rozumiem (jakie hasło googlować?) i nie wiem czego nie możesz dopracować przy końcówce - jak dla mnie wygląda OK. Już można zapisać wzór na ciąg...
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Szemek »

\(\displaystyle{ [..]=1+3x+\sum_{n=2}^{\infty}\left(2f_{n-1}+f_{n-2}\right)x^{n}= [..]}\)
wyciągam z tego wyrażenia
\(\displaystyle{ \sum_{n=2}^{\infty} 2f_{n-1}x^n = 2x\sum_{n=2 *}^{\infty}f_{n-1}x^{n-1} = ...}\)

rzućmy okiem na: \(\displaystyle{ f(x) = \sum_{n=0}^{\infty} f_n x^n \iff \sum_{n=1 *}^{\infty} f_{n-1} x^{n-1}}\)
gwiazdkami zaznaczyłem różnicę

zatem brakuje nam wyrazu dla n=1, żeby mieć pełną f(x)
\(\displaystyle{ ... = 2x[f(x)-1] = ...}\)

Niestety wykłady z matematyki dyskretnej na mojej uczelni nie są dostępne w wersji elektronicznej.

Ale przy rozwiązywaniu posiłkowałem się materiałami:
- plik w formacie *.ps, do obejrzenia np. w GSView

[url=http://www.math.ust.hk/~mabfchen/Math391I/Recurrence-Relation-Generating-Function.pdf]Recurrence Relations and Generating Functions[/url]
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Harry Xin »

No niby zszedłeś ze zliczaniem o oczko w dół. Tylko nie wiem czemu odejmujesz od funkcji wartość jeden wtedy, ale może jak się zapoznam z tymi materiałami to mi się trochę rozjaśni.
Ale zastanawia mnie bardziej jakim cudem dla drugiej sumy zrobiłeś taki trick, że zmieniłeś początkowe n a nie wpłynęło to w ogóle na wzór. o.O
Jakoś tak niekonsekwentnie jak dla mnie.
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Szemek »

Harry Xin pisze:No niby zszedłeś ze zliczaniem o oczko w dół. Tylko nie wiem czemu odejmujesz od funkcji wartość jeden wtedy, ale może jak się zapoznam z tymi materiałami to mi się trochę rozjaśni.
Ale zastanawia mnie bardziej jakim cudem dla drugiej sumy zrobiłeś taki trick, że zmieniłeś początkowe n a nie wpłynęło to w ogóle na wzór. o.O
Jakoś tak niekonsekwentnie jak dla mnie.
Dla jednej sumy skok o jedno oczko, dla drugiej o dwa.
Zajrzyj np. na stronę 5. pierwszy link.

Akurat ta faza rozwiązywania jest (jak dla mnie) ok.

Gorzej z końcówką, poszukam jeszcze jakichś materiałów, bo to, co tu umieściłem nie za bardzo mnie przekonuje.
Rogal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5405
Rejestracja: 11 sty 2005, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: a z Limanowej
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 422 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Rogal »

Z tego, co tutaj widzę, to raczej wszystko Szemku zrobiłeś jak najbardziej poprawnie (z dokładnością do obliczeń, ale wychodzi tak jak algebraicznymi metodami, więc zakładam, że rachunkowych błędów nie ma).
Rozumiem, że pomoc jest potrzebna by to dociągnąć do końca.
Zauważmy przecież, że można to sobie zrobić o tak:
\(\displaystyle{ F(x) = \frac{1}{2} \sum_{i=0}^{\infty} [(1-\sqrt{2})^{i+1} + (1+\sqrt{2})^{j+1}]x^{i} \\ \\ \sum_{i=0}^{\infty} d_{i} x^{i} = \sum_{i=0}^{\infty} \frac{1}{2}[(1-\sqrt{2})^{i+1} + (1+\sqrt{2})^{j+1}]x^{i}}\)
Z jednoznaczności rozwinięć w szereg Taylora otrzymujemy równość na wyrazach ciągów, czyli upragniony przez nas wzór jawny na d_i.
Jak coś, to mogę próbować tłumaczyć, czy też gdyby były wątpliwości natury teoretycznej (jakieś twierdzenia i takie tam), bo coś tam z analizy jeszcze pamiętam ;p
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Szemek »

Rogal, dzięki za to rozpisanie. Teraz widzę spójną i logiczną całość.
bosa_Nike
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1664
Rejestracja: 16 cze 2006, o 15:40
Płeć: Kobieta
Podziękował: 71 razy
Pomógł: 445 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: bosa_Nike »

Szemek pisze:[...] Niestety wykłady z matematyki dyskretnej na mojej uczelni nie są dostępne w wersji elektronicznej.

Ale przy rozwiązywaniu posiłkowałem się materiałami: [...]
Wychodzi na to, że pierwszy i ostatni link to ten sam dokument.
Szemek pisze:[...] poszukam jeszcze jakichś materiałów [...]
Przydatna może być jeszcze Wilfa.
Awatar użytkownika
Harry Xin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 545
Rejestracja: 9 sie 2007, o 19:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 148 razy
Pomógł: 83 razy

Wzór ogólny z funkcji tworzących dla 3 cyfr

Post autor: Harry Xin »

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Jako podsumowanie przedstawię w tym poście pełne rozwiązanie (wybrałem najprostszą drogę - bez tych ułamków jakie Szemek miał na wykładzie, więc mam nadzieję, że nie będzie to początkiem burzliwej dyskusji jak ta wczorajsza dotycząca języka C):

\(\displaystyle{ \begin{cases} d_{1}=3, \ d_{2}=7, \ d_{3}=17, \ ... \\ d_{n+2}=2d_{n+1}+d_{n} \end{cases}\Rightarrow d_{0}=1}\)

\(\displaystyle{ d_{n}=2d_{n-1}+d_{n-2}}\)

Niech \(\displaystyle{ f\left(x\right)=d_{0}+d_{1}x+d_{2}x^{2}+...}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)=\sum_{i=0}^{\infty}d_{i}x^{i}=d_{0}+d_{1}x+\sum_{i=2}^{\infty}d_{i}x^{i}=1+3x+\sum_{i=2}^{\infty}\left(2d_{i-1}+d_{i-2}\right)x^{i}=1+3x+2x\sum_{i=2}^{\infty}d_{i-1}x^{i-1}+x^{2}\sum_{i=2}^{\infty}d_{i-2}x^{i-2}=1+3x+2x\sum_{i=1}^{\infty}d_{i}x^{i}+x^{2}\sum_{i=0}^{\infty}d_{i}x^{i}=1+3x+2x\left(f\left(x\right)-1\right)+x^{2}f\left(x\right)=1+3x+2xf\left(x\right)-2x+x^{2}f\left(x\right)}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)=1+x+2xf\left(x\right)+x^{2}f\left(x\right)}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)-2xf\left(x\right)-x^{2}f\left(x\right)=1+x}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)\left[1-2x-x^{2}\right]=1+x}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)=\frac{1+x}{1-2x-x^{2}}=\frac{A}{x-1-\sqrt{2}}+\frac{B}{x-1+\sqrt{2}}}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)=\frac{\frac{1+\sqrt{2}}{2}}{x-1-\sqrt{2}}+\frac{\frac{1-\sqrt{2}}{2}}{x-1+\sqrt{2}}=\frac{1}{2}\left[\frac{1+\sqrt{2}}{x-\left(1+\sqrt{2}\right)}+\frac{1-\sqrt{2}}{x-\left(1-\sqrt{2}\right)}\right]}\)

\(\displaystyle{ f\left(x\right)=\frac{1}{2}\left[\left(1+\sqrt{2}\right)\sum_{i=0}^{\infty}\left(1+\sqrt{2}\right)^{i}x^{i}+\left(1-\sqrt{2}\right)\sum_{i=0}^{\infty}\left(1-\sqrt{2}\right)^{i}x^{i}\right]}\)

\(\displaystyle{ \sum_{i=0}^{\infty}d_{i}x^{i}=\sum_{i=0}^{\infty}\frac{1}{2}\left[\left(1+\sqrt{2}\right)^{i+1}+\left(1-\sqrt{2}\right)^{i+1}\right]x^{i}}\)

Stąd:

\(\displaystyle{ d_{n}=\frac{1}{2}\left[\left(1+\sqrt{2}\right)^{n+1}+\left(1-\sqrt{2}\right)^{n+1}\right]}\)
ODPOWIEDZ