Równanie - symbol Newtona

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
shredder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2009, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze

Równanie - symbol Newtona

Post autor: shredder »

\(\displaystyle{ {n \choose n-3} =n - 2}\)


\(\displaystyle{ {n \choose n-3} =n - 2
\Leftrightarrow \frac{n!}{(n-3)!(n-n+3)!}=n-2 \Leftrightarrow (n-2)(n-1)n=(n-2)6 \Leftrightarrow n^{3} - 3n ^{2} - 4n +12=0 \Leftrightarrow (n-2)(n+2)(n-3)=0}\)


W zadaniu chodzi oczywiście o to, aby znaleźć n. Z mojego rozwiązania wynika, że mamy trzy dobre n. \(\displaystyle{ n \in \lbrace -2; 2; 3 \rbrace .}\) Natomiast w rozwiązaniu jest napisane, że jedynym n spełniającym to równanie jest n=3. Zadanie z "Matematyka z sensem" Arkusz 1R zad 3. Podpowiedzcie, gdzie brakuje mi założenia.
abc666

Równanie - symbol Newtona

Post autor: abc666 »

A jakie są założenia co do n i k dla \(\displaystyle{ {n \choose k}}\) ?
Awatar użytkownika
shredder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 23 mar 2009, o 16:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zabrze

Równanie - symbol Newtona

Post autor: shredder »

n, k należy do naturalnych, n jest większy bądź równy od k. Odpada n=-2. Ale co z n=2? Chyba że się podzieli przez (n-2) przed wymnożeniem czynników. Ale jeśli się nie skróci też powinno wyjść.

EDIT: Już doszedłem do tego. Dzięki za pomoc. W obu przypadkach musimy wykluczyć wszystkie n oprócz 3, niezależnie od tego czy skrócimy, czy nie.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2009, o 17:44 przez shredder, łącznie zmieniany 1 raz.
abc666

Równanie - symbol Newtona

Post autor: abc666 »

To podstaw 2 do wyjściowego równania i zobacz jak to będzie wyglądać
ODPOWIEDZ